Cytologia nie ginekologiczna
Cytologia układu oddechowego
Anatomia i histologia układu oddechowego
Wskazania do badania cytologicznego
Metody pobierania i przygotowania materiału
Terminologia rozpoznań
Komórki prawidłowe
Zanieczyszczenia materiału do badania i elementy inne niż komórki
Łagodne zmiany komórkowe
Zapalenie
Infekcje układu oddechowego
Zmiany łagodne
Zmiany przedrakowe w nabłonku oddechowym
Rak płuca i inne nowotwory złośliwe

 

Rak płuca i inne nowotwory złośliwe

Rak płuca jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn i kobiet. Stanowi ok.16% wszystkich zdiagnozowanych raków (20% u mężczyzn i 12% u kobiet) co powoduje, że jest najczęstszym nowotworem złośliwym i trzecią z  najczęściej występujących przyczyn zgonu w Wielkiej Brytanii. W Europie i USA częstość występowania tego raka wzrosła w ostatnim dziesięcioleciu. W większości krajów rozwijających się jest ona niższa. Częstość występowania obniża się u mężczyzn a dalej rośnie u kobiet i w wielu regionach Wielkiej Brytanii przewyższa raka sutka.

Przynajmniej 90% przypadków raka płuca ma związek z ekspozycją na dym tytoniowy, co powoduje, że jest on (dym tytoniowy) najlepiej zidentyfikowaną przyczyną jednego z najważniejszych raków, któremu w dalszej perspektywie w sposób oczywisty najlepiej można by zapobiegać. Czynniki genetyczne też odgrywają rolę: delecja 3p, mutacje TP53 K-RAS i P16 są częste w raku płuca. Ekspozycja na azbest działa synergistycznie z paleniem tytoniu, również ekspozycja na inne substancje np. nikiel lub substancje organiczne np. benzen. Chociaż średnia okresu przeżycia pozostaje na poziomie ok. 4 miesięcy znacząca mniejszość chorych może być wyleczonych a wielu ma przedłużone życie gdy są otoczeni odpowiednią opieką.

Istnieje zgodność co do tego, że powszechny skryning za pomocą radiografii klatki piersiowej i badania cytologicznego plwociny byłby za drogi i nie praktyczny. Ale grupy wysokiego ryzyka, takie jak pracownicy narażeni na inhalacje karcynogenów lub starsi wiekiem wieloletni palacze papierosów,  mogłyby odnieść korzyści z okresowego skryningu.

Classification of malignant tumors

small cell vs. non-small cell carcinoma

FNA non-small cell carcinoma

 

Back