Chłoniak
Chłoniaki ziarnicze i nieziarnicze występują pierwotnie w płucach ale częściej pojawiają się tam w wyniku rozsiewu zmiany pozapłucnej. Najczęstszym pierwotnym chłoniakiem płuc jest pozawęzłowy chłoniak strefy brzeżnej o małej złośliwości (MALT lymphoma) a następnie chłoniak rozlany z dużych limfocytów B.
Chłoniaki o małej złośliwości są typowo pojedynczymi zmianami o powolnym przebiegu klnicznym.
Chłoniak o małej złośliwości może być szczególnie trudny do rozpoznania tylko na podstawie obrazu morfologicznego gdyż praktycznie nie można go odróżnić od zmian zapalnych. Chłoniaki wielkokomórkowe zwykle wykazują dużą atypię.
Diagnostyka różnicowa (Chłoniak nieziarniczy)
- Zmiany zapalne
- Rak drobnokomórkowy
- Rak wielkokomórkowy niezróżnicowany
- Czerniak
Rozpoznanie jest ułatwione gdy dysponuje się fragmentami tkankowymi w bloczku parafinowym. Można wtedy w chłoniakach o małej złośliwości wykazać klonalność metodami immunohistochemicznymi. Chłoniaki o dużej złośliwości, które w sposób oczywisty są cytologicznie złośliwe, wymagają potwierdzenia przez wykazanie obecności markerów limfoidalnych (np.LCA).
Pierwotny chłoniak Hodgkina jest w płucu rzadkością, natomiast jako zmiana wtórna (rozsiew z ogniska pozapłucnego) jest częsty. Rozpoznanie cytologiczne opiera się na wykazaniu obecności komórek Reed-Sternberga wśród limfocytów komórek plazmatycznych, histiocytów i eozynofilów.
Diagnostyka różnicowa (Chłoniak Hodgkina)
- Zapalenia ziarniniakowe
- Reaktywne limfocyty
- Chłoniak nieziarniczy z dużych komórek
- Czerniak
- Rak wielkokomórkowy niezróżnicowany