Non-gynaecological Cytology
Respiratory tract cytology
Anatomy and histology of the respiratory tract
Indications of respiratory tract cytology
Cell sampling and preparation methods
Reporting terminology
Normal cells
Non-cellular elements and specimen contaminants
Benign cellular changes
Inflammation
Respiratory infections
Benign lesions
Preneoplastic changes of respiratory epithelium
Lung cancer and other malignant tumours

Karcinom plic a jiné nádory

Karcinom plic je jednou z nejčastějších malignit u mužů i žen. Tvoří 16% diagnostikovaných malignit (20% u mužů, 12% ženských karcinomů). V Británii jde o nejčastější malignitu a třetí nejčastější příčinu smrti. Incidence v posldních dekádách vzrostla jak v Evroě, tak ve Spojených státech. Je nižší ve většině rozvojových zemí. V současné době klesá u mužů, roste však u žen a leckde v Británii vzrostla smrtnost na plicní karcinom nad karcinom prsu.

Nejméně 90% případů plicního karcinomu je sdruženo s kouřením, jde tedy preventabilní tumor. Genetické faktory se spoluúčastní: 3p delece, p53, k-ras a p16 mutace jsou v karcinomu plic běžné. Expozice azbestu má synergistický efekt s kouřením, stejně jako expozice dalším látkám vč. minerálů (např. niklu) a organickým sloučeninám (např. benzénu). Medián přežití zůstává velmi špatný (cca 4 měsíce); menšina pacientů se vyléčí nebo má s léčbou prodlouženo přežití.

Plošný screening časných forem plicního karcinomu pomocí rtg a vyšetření sputa je obecně považován za neefektivní. Mohou však z něho profitovat vysoce rizikové skupiny – pracovníci exponovaní kancerogenům popř. staří lidé s dlouhou anamnézou kouření.

Classification of malignant tumors

small cell vs. non-small cell carcinoma

FNA non-small cell carcinoma

 

Back