Obecné rysy
- HL představuje přibližně 30% všech lymfomů a má dva věkové vrcholy výskytu, jeden mezi 15-35 lety a další po čtyřicítce. V patogenezi se zřejmě podílí EB virus a progresivně transformovaná zárodečná centra jsou považována za prekurzorickou lézi nodulárního lymfocytárně predominantního Hodgkinova lymfomu. Klinické příznaky, pokud jsou přítomny, tvoří noční poty, svědění, horečka, slabost, kašel a mediastinální syndrom, je-li mediastinum postiženo; tito pacienti jsou označeni jako B ve stagingu, nebo A, pokud je vyjádřena pouze lymfadenomegalie bez dalších klinických příznaků. HL často vzniká v cervikálních lymfatických uzlinách a zasahuje sousední uzliny. Mediastinum je postiženo zejména u nodulární sklerózy a slezina u smíšené celularity.
- Architektonika uzliny je setřelá s přítomností dispersních velkých jednojaderných buněk: Hodgkinových buněk (HC); laločnatých jednojaderných buněk: “popcorn cells” (L&H); a vícejaderných buněk: Reedové-Sternbergových buněk (HRS) v pozadí tvořeném heterogenní příměsí vazivového stromatu a nenádorových lymfoidních buněk, neutrofilů a eozinofilů. Léčení HL závisí na klinickém a patologickém stagingu a prognóza většiny pacientů je velmi dobrá.
Back to top
Klasifikace
WHO klasifikace lymfomů (2001)
HODGKINŮV LYMFOM (HODGKIN DISEASE) - WHO 2001
- Nodulární lymfocytárně-predominantní Hodgkinův lymfom
- Klasický Hodgkinův lymfom
Nodulárně sklerotický klasický HL, Klasický HL se smíšenou celularitou, lymfocyty bohatý klasický HL, lymfocytárně depleční klasický HL
Obraz Hodgkinova lymfomu v dopplerovské sonografii a příručka tenkojehlové cytologie.
Lymph nodes may be partially involved from HL. Power Doppler may reveal an abnormal vascular
pattern in a defined area of the lymph node that may be used as target in the FNC guide.
Uzliny mohou být zasaženy u HL částečně. Dopplerovská sonografie může odhalit abnormální vaskularizaci v části lymfatické uzliny, z níž pak lze cíleně odebrat FNC.
Hodnocení FNC
Nátěry mohou být vysoce nebo řídce buněčné; obraz je variabilní podle odpovídajícího histotypu, množství fibrózy a různého buněčného složení v různých oblastech uzliny. Obecně je vzhled polymorfní se zralými lymfocyty a buňkami folikulárních center a variabilní příměsí neutrofilů a eozinofilů. Epiteloidní buňky mohou rovněž být přítomny, jaderná natěsnání a shluky lymfoidních buněk jsou výrazem doprovodné okolní fibrózy. Cytologická diagnóza se dělá podle přítomnosti HC a RSL, jež jsou přítomny v různém množství a obecně proporční k odpovídajícím histologickým typům: málo v lymfocyty bohaté a v nodulární skleróze, více ve smíšené celularitě a lymfocytární depleci. V nodulárním lymfocytárně predominantním Hodgkinově lymfomu je diagnóza závislá na odhalení L&C v lymfocytárním pozadí. Diagnostické buňky lze odhalit pomocí ICC průkazem CD15 a CD30 pozitivity. ICC průkaz CD20+ nebo L&H buněk může být sporný, neboť velké folikulární lymfoidní buňky mohou být rovněž CD20+.
HODGKINŮV LYMFOM: diagnostické buňky
RS buňky s laločnatými jádry, shluklým chromatinem a velkými nukleoly, CD30+.
Hodgkinovy buňky v polymorfním pozadí s hojnými eozinofily.
RS buňky, CD15 a CD30 pozitivní, s laločnatými jádry, nepravidelným chromatinem a četnými velkými nukleoly.
RS buňky s laločnatými jádry, shluklým chromatinem a velkými nukleoly, CD30+.
Mononukleární Hodgkinovy buňky s nepravidelným chromatinem a nápadně velkými jadérky.
CD15 a CD30 pozitivní, jednojaderné Hodgkinovy buňky.
Mnohojaderná buňka s hrudkovitým chromatinem a hyperchromázií. Tato buňka může být považována za „mumifikovanou” RSH buňku.
Polyploidní mnohojaderná buňka RSH v lymfoidním pozadí.
Nodulární lymfocytárně predominantní Hodgkinův lymfom: Cytologický nález
- Nodulární lymfocytárně- predominantní Hodgkinův lymfom je charakterizován difúzním pozadím s variabilní počtem velkých jednojaderných buněk označovaných jako lymfocytární a/nebo histiocytární Reedové-Sternbergovy buňky (L&H). Jádra jsou často přehnutá nebo laločnatá, chromatin většinou vezikulární, nukleoly zpravidla mnohotné a menší než v klasických HRS buňkách. Malé lymfocyty, histiocyty a polyklonální plazmocyty v pozadí.
- ICC: L&H cells: CD15-, CD30-, CD20+, CD79a+, BCL6+ a CD45+.
- FC: nepřínosná, byla publikována koexprese CD4/CD8.
Nodulární lymfocytárně predominantní Hodgkinův lymfom
Lymfocytární a/nebo histiocytární varianta Reedové-Sternbergových buněk (L&H). Jádra jsou často přehnutá nebo laločnatá, chromatin většinou vezikulární, nukleoly zpravidla mnohotné a menší než v klasických HRS buňkách. L&H buňky jsou CD20+, CD15-,CD30-.
Back to top
Klasický Hodgkinův lymfom: Cytologický nález
Klasický Hodgkinův lymfom: HRS jsou velké a mají bohatou lehce bazofilní cytoplazmu a dva nebo více jaderných laloků nebo jader. Diagnostické RS buňky mají minimálně dva nukleoly ve dvou separátních jaderných lalocích. Mononukleární varianty se nazývají Hodgkinovy buňky a představují menšinu buněčné infiltrace. Pozadí tvoří reaktivní buněčný infiltrát, který se liší podle histologického subtypu. HRS buňky jsou pozitivní v průkazu CD30 téměř ve všech případech, CD15 ve většině případů a obvykle negativní v průkazu CD45. Většina HRS buněk exprimuje proliferační jader antigen Ki-67.
Klasický Hodgkinův lymfom je klasifikován na:
Nodulární sklerózu, Lymfocyty bohatý, Smíšeně buněčný a Lymfocytodepleční (chudý na lymfocyty).
- Nodulární skleróza obsahuje variabilní množství HRS buněk v pozadí malých lymfocytů a jiných nenádorových zánětlivých buněk. Diagnostické buňky mohou být řídké nebo velmi četné, jako v “syncyciální” variantě. HRS buňky tohoto podtypu mají členitější jádra s malými laloky a méně nápadnými nukleoly. “Lakunární” HRS, artefakt vzniklý formolovou fixací, který tuto jednotku charakterizuje v histologických řezech, nejsou v cytologických nátěrech přítomny. Eozinofily mohou být hojné.
- HRS buňky ve smíšené celularitě jsou typické; buňky v pozadí tvoří směs eozinofilů, neutrofilů, histiocyty a plazmocyty. Jeden buněčný typ může převažovat nad ostatními. Histiocyty mohou vykazovat epiteloidní diferenciaci a tvořit shluky podobné granulomům.
- Lymfocyty bohatý typ: řídké HRS buňky v pozadí tvořeném hojnými malými lymfocyty. Eozinofily a neutrofily mohou být řídce přítomny. K malým lymfocytům mohou být přimíseny četné histiocyty s nebo bez epiteloidních rysů.
- Lymfocytodepleční: bohatý na HRS buňky a/nebo chudý na malé lymfocyty. V některých případech mohou pleomorfní HRS buňky dominovat a obraz nabývá sarkomatoidního vzhledu.
- ICC: Hodgkinovy buňky a HRS buňky: CD15+, CD30+, CD20-, CD45-.
- DD: DLBCL: všechny typy nebo metastázy v syncyciální variantě.
Klasický Hodgkinův lymfom
HL: Jedna RSH buňka (dole vlevo) a dvě Hodgkinovy buňky (střed) v lymfoidním pozadí.
HL: RSH buňka CD 30 pozitivní.
HL: Jedna RSH buňka (dole vlevo) a dvě Hodgkinovy buňky (nahoře vpravo) v krvavém a řídce lymfoidním pozadí.
HL: jedna zrcadlová buňka a dvě CD15 pozitivní Hodgkinovy buňky.
HL: Jedna Hodgkinova buňka s velkým nukleolem v lymfoidním pozadí.
RSH buňky a hojné Hodgkinovy buňky v lymfoidním pozadí. Přítomny jsou dva eozinofily (v levém dolním rohu).
Nápadně četné a/nebo atypické RSH buňky v pozadí granulocytů. Tento obraz může indikovat lymfocytární depleci.
Nápadně četné CD30 pozitivní RSH buňky mohou indikovat lymfocytární depleci.
RSH buňky v nekrotickém a akutně “zánětlivém” pozadí
V nátěrech z HL mohou být přítomny fibrózní fragmenty s rozptýlenými lymfoidními buňkami a natěsnání jader.
Přítomnost eozinofilů, zejména hojných indikuje možnost HL.
Atypická špatně zachovalá jednojaderná buňka v pozadí granulocytů a eozinofilů. Tento obraz je suspektní z HL.
Atypická špatně zachovalá jednojaderná buňka v pozadí granulocytů a eozinofilů. Tento obraz je suspektní z HL.
Jediná atypická dvoujaderná buňka s velkými nukleoly suspektní z RSH povahy.
Špatně zachovalá RS buňka v nekrotickém a zánětlivém pozadí. Tento obraz je suspektní z HL
Granulomatózní obraz bez klinického kontextu může skrývat HL. Granulomatózní obraz může být rovněž vyjádřen při sledování HL a NHL.