Koncepcja raka szyjki macicy jako choroby rozwijającej się wielostopniowo zasygnalizowana została przez Rubina (1910), który opisał histologiczne zmiany w nabłonku szyjki, które uważał za prekursorowe w stosunku do inwazyjnego raka szyjki. Zostały one następnie opisane jako "rak in siu" aby podkreślic ich potencjał przemiany w inwazyjnego raka. Następnie patolodzy opisali różne atypowe zmiany w nabłonku szyjki ale nie było pewności co do ich potencjału przemiany złośliwej. W 1953 r. Reagan wprowadził termin "dysplazja" dla określenia zmian o mniejszym stopniu odchylenia od normy niż rak "in situ". W zależności od tego jaki odsetek grubości nabłonka zajmowały te zmiany podzielono dysplazję na małego, średniego i dużego stopnia.
W 1975 WHO zalecała stosowanie określenia "carcinoma in situ" dla zmian, w których całą grubość nabłonka zajmowały niezróżnicowane komórki nowotworowe a termin "dysplazja" miał być zarezerwowany dla zmian, w których tylko część grubości nabłonka zajmowały niezróżnicowane komórki nowotworowe. Uważano wtedy, że dysplazja jest zmianą różną od "raka in situ", nie ma potencjału przemiany złośliwej i nie wymaga leczenia. Ten punkt widzenia zakwestionował Richart, który wprowadził termin: Neoplazja Sródnabłonkowa Szyjki Macicy (ang. Cervical Intraepithelial Neoplasia - CIN) w rozumieniu, że poszczególne stopnie dysplazji i "rak in situ". są to różne etapy tego samego procesu neoplazji wewnątrznabłonkowej.
Wyróżniamy obecnie trzy stopnie CIN: CIN 1 (odpowiada dysplazji małego stopnia), CIN 2 (odpowiada dysplazji średniego stopnia), CIN 3 (odpowiada dysplazji dużego stopnia i "rakowi in situ". Ryzyko progresji do inwazyjnego raka rośnie wraz ze wzrostem stopnia CIN. Tak więc, ryzyko to jest największe u kobiet z CIN 3 a najmniejsze z CIN 1.
Zarówno terminologia WHO jak i CIN są obecnie używane przez patologów. W systemie Bethesda wprowadzono terminy LSIL i HSIL na oznaczenie zmian typu CIN w rozmazach cytologicznych. patrz dyskusja w module cytologicznym). Tabela poniżej wyjaśnia ekwiwalentną terminologię.