Imunitní odpověď na lidský papilomavirus
Imunitní odpověď na HPV při primárníry infekci.
HPV infekce hrdla je relativně běžná u mladých sexuálně aktivních žen. Většina infekcí je přechodných. 70-90% se vyhojí během 12-30 měsíců. To ukazuje, že hostitelská imunita většinou je schopna infekci HPV eliminovat. Skutečnost, že infekce zůstává omezena na oblast hrdla, je dokladem, že lokální obranné mechanismy jsou dostatečné k zastavení a vyloučení infekce. Uplatnńuje se jak buněčně zprostředkovaná, tak protilátková imunita.
Ačkoli je známo , že HPV infekce vyvolává imunitní odpověď, je pro imunní systém prchavým podnětem a imunitní odpověď je zpravidla slabá. K imunitnímu úniku přispívá zpravidla několik mechanizmů.
1) HPV není cytopatický, tj. na rozdíl od např. herpes virů nevyvolává lýzu buněk. Spíše stimuluje, než potlačuje proliferaci a proto nevyvolává zánětlivou odezvu.
2) HPV infikuje pouze epiteliální buňky. Kompletní HPV viriony se nacházejí pouze v terminálně diferencovaných dlaždicových buňkách zevní vrstvy genitálního epitelu odděleny několika epiteliálními vrstvami sliznice od lymfocytárních zárodečných center submukózy, která realizují imunitní odpověď.
3) HPV se vyhýbá rozpoznání imunitním systémem blokádou produkce interferonu a tím zajišťuje vlastní replikaci. Toho dociluje podukcí dvou časných proteinů, E6 a E7, které se váží a inaktivují interferonovou kaskádu.
Znalost imunitní odpovědi na HPV je důležitá pro produkci odpovídajících vakcín. Ideální vakcína by měla indukovat jak buněčnou, tak humorální imunitu.
V tomto ohledu prokázaly studie význam hlavního kapsidového proteinu L1. V modelových infekcích HPV u králíků a psů imunizace viru podobnými partikulemi s L1 indukovala neutralizační protilátky a chránila exprimentální zvířata. Uvedené partikule byly úspěšné i ve dvou klinických studiích.
Strategies produkce jiných HPV vakcín různými výrobními postupy je popsána v této publikaci.
Strategies for the prevention of cervical cancer by human papillomavirus vaccination by A-L Williamson Williamson . J.-A Passmore and E.P.Rybicki in Best Practice and Research in Clinical Obstetrics and Gynaecology2005 vol 19 , no4, pp 531 - 544 Also available on line at http://www.sciencedirect.com).