Cervical Cytology

Epidemiologie, etiologie, patogeneze a hlavní histologické typy karcinomu děložního hrdla

Epidemiology
Clinical presentation
Histological types of cervical cancer
Cervical cancer as a multi stage disease
Histological features of CIN and adenocarcinoma in situ
Risk factors for cervical cancer

 

Klinické příznaky invazivního cervikálního karcinomu

Klinické příznaky a způsob růstu invazivního cervikálního karcinomu jsou variabilní.  Tumor může být polypózní nebo papilomatózní, plochý nebo ulcerovaný. Zpočátku se většinou šíří lokálně – vzhůru do děložního těla, dolů do vagíny, laterálně v malé pánvi.  Dále může postihovat močový měchýř a rektum a metastazovat do jater a dalších orgánů. Postižení pánevních uzlin se objevuje v časné fázi a je sdruženo s nepříznivou prognózou.

Karcinom je zpravidla diagnostikován u žen ve věku 45-65 let, ale byl popsán I u velmi mladých žen a rozmezí výskytu je 20-85 let.  Invazivní karcinom probíhá často v časných stadiích bez příznaků, později se objeví postkoitální intermenstruální nebo postmenopauzální krvácení, bolesti v zádech nebo hematurie.

Radikální hysterektomie- chirurgický resekát od ženy s invazivním karcinomem hrdla. Hrdlo je ulcerované a infiltrované nádorem. Biopsie potvrdila invazivní dlaždicobuněčný karcinom.

Staging invazivního cervikálního karcinomu

  • Mezinárodní federace porodnictví a gynekologie (FIGO) popisuje pět klinických stádií karcinomu děložního hrdla. Zkrácený popis přináší níže uvedená tabulka.
  • Stadia 0 a 1 představují preklinická stadia cervikálního karcinomu, v nichž kolposkopie a screening  hrají významnou roli, protože onemocnění probíhá asympromaticky a prostým okem zpravidla není vidět.
  • Stadia 2,3 a 4  jsou zpravidla symptomatická, nečastěji postmenopauzálním krvácením. Představují invazivní stadia onemocnění. Staging dle FIGO  je užíván kliniky k volbě léčebných postupů.
  • Histopatologický staging TNM preferují patologové (viz TNM klasifikace maligních nádorů UICC 6. vydání, 2002)

 

Stage
FIGO: Description
0 Preinvazivní karcinom (CIN3 nebo carcinoma in situ)
I

Cervikální karcinom omezený na dělohu (šíření do těla není bráno v úvahu)

Ia

Invazivní karcinom diagnostikovaný pouze mikroscopicky

Ia1

Stromální invaze <3mm hluboká a <7mm horizontální šíření

Ia2

Stromální invaze >3mm ale  <5mm a <7mm horizontální šíření

IB

Klinicky viditelná léze omezená na  cervix nebo  mikroskopická léze >1A2

IB1

Klinicky viditelná léze <4cm v největším rozměru

IB2

Klinicky viditelná léze >4cm v největším rozměru

II

Nádor invaduje mimo dělohu, ale ne pánevní stěnu nebo dolní třetinu vaginy

IIA

Bez invaze parametrií

IIB

S invazí parametrií

III

Nádor invaduje mimo dělohu, pánevní stěnu a dolní třetinu vaginy a /nebo vyvolává  hydronefrózu a afunkci ledviny

IIIA

Nádor invaduje dolní třetinu vaginy ale ne pánevní stěnu

IIIB

Nádor invaduje pánevní stěnu a  /nebo  vyvolává  hydronefrózu a afunkci ledviny

IVA

Nádor invaduje sliznici měchýře nebo rekta a /nebo se šíří za hranici pánve

IVB

Vzdálené metastázy

Léčba invazivního cervikálního karcinomu

  • Klinický staging invazivního cervikálního karcinomu je důležitý pro volbu léčby. Nádory zjištěné ve stadiu 0(preinvazivní stadium) vyžadují pouze lokální ablaci karcinomatosního epitelu diatermií nebo laserem.
  • Karcinomy stadia I jsou léčeny zpravidla hysterektomií s nebo bez zachování ovarií podle věku pacientky. Pokročilejší stadia mohou vyžadovat radioterapii a/nebo chemoterapii.  Klinické stadium v době diagnózy ovlivňuje rovněž prognózu (vyhlídky na přežití) pacientky.

  • U žen s časným stadiem rakoviny hrdla může být použita trachelektomie jako ošetření zachovávající plodnost. Při radikální trachelektomii je chirurgicky odstraněno hrdlo, horní část vaginy, parametria  (tkáň kolem dolního konce dělohy) a pánevní lymfatické uzliny. Děloha a  ovaria nejsou odstraněna a žena tedy může mít děti. Toto je postup při časném cervikálním karcinomu a cílem je zachování plodnosti. Postup byl recentně vyvinut ve specializovaných centrech gynekologickými onkology v světě. Provádí se vaginálně spolu s malým otvorem ve stěně břišní – endoskopická chirurgie.
  • Standardním ošetřením pokročilého karcinomu hrdla je radikální hysterektomie a/nebo pánevní radioterapie. Ještě pokročilejší karcinomy mohou vyžadovat radio a /nebo chemoterapii.  Klinické stádium v době diagnózy ovlivňuje prognózu (šanci na přežití) pacientky.
  • Prognóza je příznivá pro ženy s karcinomem diagnostikovaným v časném stadiu (stadium 0, nebo I ) , nepříznivá pro ženy s diagnózou  v pozdním stadiu. Prognóza  pro ženy s karcinomem diagnostikovaným ve stadiu 0 (preinvazivním) je vynikající s  pouze minimálním (méně než 1%) recidiv.
  • Existují důkazy, že karcinom cervixu u mladších žen  může mít agresivnější průběh než u žen nad 40 let.

 

Back
Next