Cervical Cytology

Epidemiologie, etiologie, patogeneze a hlavní histologické typy karcinomu děložního hrdla

Epidemiology
Clinical presentation
Histological types of cervical cancer
Cervical cancer as a multi stage disease
Histological features of CIN and adenocarcinoma in situ
Risk factors for cervical cancer

 

Koncept cervikálního karcinomu  jakožto nemoci více stadií

Koncept cervikálního karcinomu  jakožto nemoci více stadií vznikl na počátku 20. století

Je obecně přijímáno, že většině invazivních dlaždicových karcinomů předchází asymptomatické preinvazivní stadium , v němž jsou přednádorové  buňky přítomny v cervikálním epitelu.  V tomto stadium je normální cervikální epitel nahrabován abnormálním epitelem z nádorových buněk. Toto časné stadium se nazývá cervikální intraepiteliální neoplazie – CIN. Pokud není diagnostikováno a léčeno, může podle výsledku mnoha studií progredovat do invazivního karcinomu. Doba potřebná pro progresi CIN do invazivního karcinomu je obvykle 15-20 let. Existují přesvědčivé důkazy, že invazivnímu karcinomu lze předejít diagnózou a ošetřením přednádorových stavů.

Histologické studie cervikálního epitelu u žen s dlaždicovým karcinomem cervixu  prokázaly existenci mikroinvazivního karcinomu v intermediární fázi. V tomto stadiu se vyskytují  jednotlivé buňky nebo malé skupinky pod bazální membránou v místě CIN léze. Jde o nejranější stadium invaze. Když nádor progreduje do invazivního stadia, vysílá čepy nádorových buněk hluboko  do stromatu. Nádor může extenzivně invadovat lokálně, nakonec proniká do cév a lymfatik a dojde k metastatickému rozsevu.

Preinvazivní stadium  adenokarcinomu je rovněž histologicky popsáno a známo jako adenocarcinoma in situ nebo cervikální glandulární intraepitelová neoplazie (CGIN). Mikroinvazivní stadium adenokarcinomu, i když nepochybně existuje, není přesně histologicky vymezeno.

Níže je uvedeno grafické znázornění stádií vývoje cervikálního dlaždicobuněčného  karcinomu a ukazuje vývoj od normálního epitelu přes CIN1, CIN2 a CIN3 k mikroinvazivnímu a invazivnímu karcinomu. Je pravděpodobné, že většina karcinomů prochází těmito vývojovými stadii, I když jsou zprávy o karcinomech vzniklých de novo z ložiska CIN1.

  • Preinvazívní léze: WHO a CIN terminologie

    Koncept cervikálního karcinomu jakožto onemocnění více stádií vznikl na počátku 20. století, kdy Rubin (1910) popsal histologické změny v cervikálním epitelu, o nichž věřil, že představují vývojová stádia invazivního spinocelulárního karcinomu. poznamenal, že abnormální buňky dlaždicového epitelu cervixu byly podobné buňkám invazivního karcinomu. Tyto změny byly následně nazvány  “carcinoma in situ” , aby byl naznačen maligní potenciál těchto lézí.  V následujících letech patologové popsali široké spektrum skvamózních atypií cervikálního epitelu, o jejichž maligním potenciálu byly určité pochybnosti. Termín “dysplazie” zavedl Reagan (1953) pro popisy nižších stupňů abnormality. Dysplazie byly následně klasifikovány jako mírné, střední a těžké podle úseku epitelu osazeného nádorovými buňkami.

    V roce 1975 Světová zdravotnická organizace  (WHO) doporučila, aby termín “carcinoma in situ “ byl používán k označení lézí, v nichž je celá šíře epitelu nahrazena nediferencovanými nádorovými buňkami. Zároveň WHO doporučila používat termín dysplazie pouze pro nádorové léze cervixu, v nichž je pouze část šíře epitelu nahrazena nádorovými buňkami.  V té době již bylo obecně přijato, že dysplazie je patologické léze, která je klinicky odlišná od carcinoma in situ  a nemá invazivní potenciál: nadto : dysplazie nepotřebovaly  ošetření. Tento předpoklad byl zpochybněn Richartem , který následně zavedl koncept sdružující kategorie  mírné střední a těžké dysplazie  a carcinoma in situ do jednoho kontinua lézí s přechodem jedné kategorie do další. Zavedl termín Cervikální intraepitelová neoplazie  (CIN) –jakožto jednotný popisný termín k pokrytí všech stupňů dysplazie včetně carcinoma in situ pod jednu hlavičku.

    Nyní jsou formulovány tři stupně CIN : CIN1 mírná dysplazie, CIN2 odpovídá střední dysplazii, CIN3  odpovídá těžké dysplazii a carcinoma in situ. Prospektivní studie potvrdily, že riziko progrese CIN do invazivního karcinomu narůstá se stupněm CIN léze – je tedy nejvyšší u CIN3 a nejnižší u CIN1.

    Jak WHO terminologie, tak CIN terminologie jsou v současné době užívány histopatology k zařazení lézí preinvazivního dlaždicobuněčného karcinomu. Bethesda systém (TBS)  zavedly termíny HSIL a LSIL k popisu CIN lézí. Jsou popsány v cytologickém modulu. Terminologické ekvivalenty přináší níže uvedená tabulka.

WHO terminologie

CIN terminology

TBS terminology

Mírná dysplázie

CIN1

Low grade skvamózní intraepitelová léze (LSIL)

Střední dysplázie

CIN2

High grade skvamózní intraepitelová léze (HSIL)

Těžká dysplázie

CIN3

Carcinoma in situ

CIN3

Mikroinvazivní skvamózní karcinom 

Microinvasive squamous carcinoma

 

Invazivní skvamózní karcinom 

Invasive squamous carcinoma

 

 

Back
Next