PATOFIZJOLOGIA PŁYNÓW Z SUROWICZYCH JAM CIAŁA
Jamy opłucnej, osierdzia i otrzewnej zwane jamami surowiczymi są wyścielone pojedynczą warstwą spłaszczonych kostkowych komórek międzybłonka. W warunkach prawidłowych zawierają one tylko niewielką ilość płynu niezbędnego do nawilżania ściennej i trzewnej blaszki jamy surowiczej gdy one ocierają się o siebie. Większa ilość płynu zbiera się w stanach patologicznych
Wyróżniamy płyny przesiękowe i wysiękowe. Płyny przesiękowe, które charakteryzują się niskim ciężarem właściwym i małą zawartością białka, są wynikiem utraty równowagi pomiędzy ciśnieniem hydrostatycznym i onkotycznym, które występuje np. w prawokomorowej niewydolności serca, marskości wątroby, zespole nerczycowym.
Wysięki, które charakteryzują się wysokim ciężarem właściwym (>1.015), wysoką zawartością białka (>3g/dl) i obecnością komórek zapalnych, powstają wskutek uszkodzenia międzybłonka przez infekcje, promieniowanie jonizujące lub nowotwory a także w przebiegu SLE, reumatoidalnego zapalenia stawów i zapalenia trzustki. Wiele nowotworów złośliwych daje przerzuty do błon surowiczych, są one też miejscem powstania pierwotnego nowotworu złośliwego zwanego międzybłoniakiem, dlatego nowotwory złośliwe są częstą przyczyną płynów wysiękowych.
Przyczyny przesięków
- Przewlekła niewydolność prawej komory serca
- Marskość wątroby
- Niewydolność nerek (hipoproteinemia)
PRZYCZYNY WYSIĘKÓW:
- ZAPALENIE PŁUC
- ZAWAŁ PŁUCA
- ROPIEŃ PŁUCA
- ZAPALENIE OPŁUCNEJ
- WTÓRNE ZAKAŻENIE PRZESIĘKU
- PIERWOTNE LUB PRZERZUTOWE NOWOTWORY ZŁOŚLIWE