Cervical Cytology
A Human Papilloma Vírusok /HPV/ a méhnyakrákban

Introduction to HPV

Detecting HPV
HPV DNA testing in clinical practice
Immune response
Clinical trials and vaccines

 

Human Papillona Virus kimutatása

Az évek során számos módszer került kidolozásra. Különbözõek ezek részben érzékenységük, részben az eltérõ tipusu HPV virusok felismerésének képességében. Néhány alkalmazható a rutin klinikai gyakorlatban (kolposzkopia, citológia) mig mások a szũrésben és kutatásban jelentõsek ()immun cito-,histokémia, DNS hibridizácio).

A módszerek elõnyeik és korlátaik a késõbbiekben ismertetésre kerülnek.

    HPV fertõzés felismerésének metodikája

    1. Szabadszemmel átvizsgáljuk a bõrt vagy más szövetet.
    2. Nagyítóval átvizsgáljuk a bõrfelszínt vagy kolposzkóppal a nemi szervek nyálkahártyáját.
    3. Morphologiailag tanulmányozzuk a szövetmintát vagy a cervicalis kenetet.
    4. Immuncytokémiai vizsgálatot végzünk a szövettani vagy cytologiai mintákon.
    5. A szemölcsös elváltozásokat elektromikroszkóppal vizsgálhatjuk.
    6. DNS hybridizációt végzünk PCR vagy Hybrid Capture 2 technikával.

A HPV indukálta szemölcsös laphám elváltozások makroszkóposan , szabad szemmel felismerhetõk. Az exophytikus elváltozások leggyakoribb elõfordulási helye a bõr (leginkább a kézen) és a külsõ nemi szervek. Ezek az elváltozások fertõzõek ugyan, de általában spontán gyógyulnak.

Kolposzkóppal subklinikai, szabad szemmel nem látható elváltozások is felismerhetõek. Ecetsav hatására a kóros portio felszínen fényes, fehér, szabálytalan alakú elváltozás látható néha satellita leziókkal együtt. Hacsak nem nyilvánvalóan condylomatosus elváltozásról van szó, nehéz ezt elkülöníteni a CIN-tól.

Ezek a jelenségek a cytologiai preparátumokban is megjelennek. Ugyanakkor sem a kolposzkópia, sem a szövettan, sem a cytologia vagy az immunfestések önmagukban nem teszik lehetõvé a HPV tipizálást vagy a vírus beépülés detektálását, ezen módszerek a késõi fertõzést sem mutatják ki.

Az elektronmikroszkópiát használhatjuk a papillomavírus részecskék bemutatására az elõemelkedõ szemölcsök felszíni kaparékában. A módszert alig használják mivel a vírus részecskék elégtelen számban vannak csak jelen. A virus tenyésztésére megfelelõ módszert eddig nem sikerült kifejleszteni.

A DNS analízis vált végül az egyetlen választandó módszerré, elsõsorban az egyéb metodikák elégtelen volta miatt. A HPV kimutatására használatos legmegfelelõbb módszerek mindegyike a viralis DNS kimutatásán alapszik. Mivel az összes HPV altipus erõsen rokon szerkezetũ, specifikus genom regiók felismerésére dolgoztak ki eljárásokat, hogy az egyes HPV altipusok is megkülönböztethetõek legyenek. A Hybrid Capture (HC) módszer különbözõ HPV altipusok felismerésére alkalmas "virus profil" felhasználásával bizonyítja a virus jelenlétét, ezt követõen a felismert HPV virus polimeráz lánc reakcióval (PCR) specifikálható. A HC- 2 (Digene Diagnoswtics, Gaithersburg, MD. USA) módszert nemrégiben az FDA is elfogadta mint a citológiai szũrés kiegészítõ módszerét 30 évesnél idõsebb nõk esetében. általánosabn elfogadott, hogy mind a PCR mind a HC-2 megbízhatóan felismeri a magas kockázatú HPV virusok jelenlétét klinikai mintákban.

 (For further  reading see  Denny LA and Wright TC in  Best Practice and Research in Clinical Obstetrics and  Gynaecology2005  vol 19,no4,pp501-505 Also available on line at http://www.sciencedirect.com ).

Back
Next