Cervical Cytology
Anatomy, physiology and histology of the cervix
Anatomy
Endocervical canal
Ectocervix
Squamocolumnar junction, metaplastic process and Transformation zone

 

Skvamokolumnární junkce, metaplastické změny  a transformační zóna

Skvamokolumnární junkce je v místě, kde se stýká dlaždicový a cylindrický epitel. Umístění je v průběhu života v důsledku metaplastických změn  cervikálního epitelu po pubertě a v těhotenství  variabilní. Transformační zóna je označení pro oblast epitelu prodělávajícího metaplastické změny.

Definice metaplasie

  • (Metaplasie je proces změny jednoho diferencovaného typu epitelu v jiný (diferencovaný).
  • Je to zpravidla adaptivní změna , která se objevuje v reakci na jakoukoli dlouhotrvající chronickou iritaci libovolné povahy, nebo hormonální stimuly.
  • Metaplasie je  reversibilní a teoreticky se  transformovaný epitel může vrátit do původního stavu, zpravidla se to však neděje.
  • Metaplasie probíhá na mnoha místech v těle, např. žaludeční sliznici, měchýři, průduškách.  Proces metaplazie byl extenzivně studován na cervixu.

Na cervixu metaplastická změna znamená přeměnu  endocervikálního cylindrického epitelu na dlaždicový epitel.
Probíhá ve třech histologických stadiích:

  • Stadium 1: Hyperplasie reservních buněk – reservní buňky endocervikálního epitelu se začínají dělit.
  • Stadium 2: Nezralá dlaždicová metaplazie - reservní buňky proliferují a tvoří více vrstev nediferencovaných buněk. Na povrchu je často ještě zachována vrstva cylindrických hlenotvorných buněk.
Stadium 3: Zralá dlaždicová metaplazie –  nediferencované buňky se diferencují do zralých dlaždicových epitelií, které jsou téměř nerozlišitelné od primárních reakcí na hormonální stimuly.

 

Histologický obraz hyperplázie rezervních buněk ve žlazovém epitelu hrdla

Histologický obraz nezralé dlaždicové metaplazie hrdla.

Histologický obraz zralé dlaždicové metaplazie hrdla. Metaplazie cylindrického epitelu v dlaždicový v děložním hrdle.


Metaplastické změny na cervixu a jejich fyziologický základ

  • Od narození do puberty je v endocervixu cylindrický epitel a na ektocervixu nativní dlaždicový epitel. Styk těchto dvou epitelů je zván původní skvamokolumnární junkce.
  • V pubertě a prvním těhotenství  cervix narůstá v objemu v odpověď na hormonální změny. Endocervikální epitel vyhřezně na ektocervix (portio vaginalis) a je exponován kyselému pH  vaginy. Tím vznikají stimuly pro metaplastické změny cylindrického epitelu
  • Proces metaplasie je ložiskový: začíná obvykle v kryptách a na vrcholu endocervikálních klků a následně splývají. Nakonec může být epitel nahražen dlaždicovým v celém rozsahu.

 

Skvamokolumnární junkce před pubertou

Everze endocervikálního epitelu v pubertě a při prvním těhotenství

Metaplastické změny endocervikálního epitelu. Změna polohy skvamokolumnární juknce po menopauze

Klíč

  • 1: Nativní  dlaždicový epitel
  • 2: Cylindrický  epitel endocervixu
  • 3: Skvamokolumnární  junkce (SKJ)
  • 4: Everze endocervikálního  epitelu
  • 5: Metaplastická změna v  transformační zóně

Klinický význam dlaždicové metaplazie na cervixu

Oblast, v níž na cervixu došlo k dlaždicové metaplasii, se nazývá transformační zóna (TZ). Četné studie doložily, že nezralé metaplastické buňky transformační zóny jsou vrcholně vnímavé k působení kancerogenů. Většina, ne-li všechny karcinomy vznikají v této oblasti.

Jiné metaplastické změny v hrdle

Tuboendometrioidní metaplazie

Tento typ metaplázie se často objevuje po konizaci, diatermii, nebo biopsii kličkou. Histologicky je charakterizován tuboendometrioidními žlázkami v endocervixu daleko od istmu. Rozlišovacím znakem je absence asociovaného endometrálního stromatu. Metaplastický epitel vykazuje endometriální rysy včetně  pseudostratifikace jader cylindrických buněk, jadernou hyperchromázii, sekreční apikální výběžky “snouts” a cilie na luminálním povrchu.  
V cervikálních stěrech může být tuboendometrioidní metaplazie chybně interpretována jako žlazová neoplazie, protože tyto žlázové buňky tvoří natěsnané hůře uspořádané “rozcuchané” formace. Nicméně nepřítomnost zpeření, rozetovitých formací uniformní velikost a tvar buněk, jemná struktura chromatinu umožňují správnou diagnózu. Přítomnost cilií, i když vzácná, je rovněž diagnostická. (viz rovněž oddíl Úskalí diagnostiky  v Modulu 10.)

Intestinální metaplazie

Tento obraz je charakterizován přítomností pohárkových buněk v cervikálním epitelu a je popsán i ve žlázových tumorech hrdla.

 

Případ 1 Tubární metaplazie hrdla Histologie  a cytologie


 Případ 2 Tubární metaplazie hrdla Histologie  a cytologie

 

Back
End of module - Return to Training Package 1