Skvamokolumnární junkce, metaplastické změny a transformační zóna
Skvamokolumnární junkce je v místě, kde se stýká dlaždicový a cylindrický epitel. Umístění je v průběhu života v důsledku metaplastických změn cervikálního epitelu po pubertě a v těhotenství variabilní. Transformační zóna je označení pro oblast epitelu prodělávajícího metaplastické změny.
Definice metaplasie
- (Metaplasie je proces změny jednoho diferencovaného typu epitelu v jiný (diferencovaný).
- Je to zpravidla adaptivní změna , která se objevuje v reakci na jakoukoli dlouhotrvající chronickou iritaci libovolné povahy, nebo hormonální stimuly.
- Metaplasie je reversibilní a teoreticky se transformovaný epitel může vrátit do původního stavu, zpravidla se to však neděje.
- Metaplasie probíhá na mnoha místech v těle, např. žaludeční sliznici, měchýři, průduškách. Proces metaplazie byl extenzivně studován na cervixu.
Na cervixu metaplastická změna znamená přeměnu endocervikálního cylindrického epitelu na dlaždicový epitel.
Probíhá ve třech histologických stadiích:
- Stadium 1: Hyperplasie reservních buněk – reservní buňky endocervikálního epitelu se začínají dělit.
- Stadium 2: Nezralá dlaždicová metaplazie - reservní buňky proliferují a tvoří více vrstev nediferencovaných buněk. Na povrchu je často ještě zachována vrstva cylindrických hlenotvorných buněk.
Stadium 3: Zralá dlaždicová metaplazie – nediferencované buňky se diferencují do zralých dlaždicových epitelií, které jsou téměř nerozlišitelné od primárních reakcí na hormonální stimuly.
Klíč
- 1: Nativní dlaždicový epitel
- 2: Cylindrický epitel endocervixu
- 3: Skvamokolumnární junkce (SKJ)
- 4: Everze endocervikálního epitelu
- 5: Metaplastická změna v transformační zóně
Klinický význam dlaždicové metaplazie na cervixu
Oblast, v níž na cervixu došlo k dlaždicové metaplasii, se nazývá transformační zóna (TZ). Četné studie doložily, že nezralé metaplastické buňky transformační zóny jsou vrcholně vnímavé k působení kancerogenů. Většina, ne-li všechny karcinomy vznikají v této oblasti.
Jiné metaplastické změny v hrdle
Tuboendometrioidní metaplazie
Tento typ metaplázie se často objevuje po konizaci, diatermii, nebo biopsii kličkou. Histologicky je charakterizován tuboendometrioidními žlázkami v endocervixu daleko od istmu. Rozlišovacím znakem je absence asociovaného endometrálního stromatu. Metaplastický epitel vykazuje endometriální rysy včetně pseudostratifikace jader cylindrických buněk, jadernou hyperchromázii, sekreční apikální výběžky “snouts” a cilie na luminálním povrchu.
V cervikálních stěrech může být tuboendometrioidní metaplazie chybně interpretována jako žlazová neoplazie, protože tyto žlázové buňky tvoří natěsnané hůře uspořádané “rozcuchané” formace. Nicméně nepřítomnost zpeření, rozetovitých formací uniformní velikost a tvar buněk, jemná struktura chromatinu umožňují správnou diagnózu. Přítomnost cilií, i když vzácná, je rovněž diagnostická. (viz rovněž oddíl Úskalí diagnostiky v Modulu 10.)
Intestinální metaplazie
Tento obraz je charakterizován přítomností pohárkových buněk v cervikálním epitelu a je popsán i ve žlázových tumorech hrdla.
|
|
Případ 1 Tubární metaplazie hrdla Histologie a cytologie |
|
|
Případ 2 Tubární metaplazie hrdla Histologie a cytologie |