Cervical Cytology
Anatomy, physiology and histology of the cervix
Anatomy
Endocervical canal
Ectocervix
Squamocolumnar junction, metaplastic process and Transformation zone

.

The columnar epithelium of the endocervical canal

Histologický řez endocervikálním kanálem Kapraďovité struktry v cervikálním hlenu
  • Luminální povrch endocervikálního kanálu a krypt je vystlán jednou vrstvou cylindrických buněk.. Výstelka sestává ze štíhlých cylindrických buněk palisádovitě upravených. Jádra cylindrických buněk jsou umístěna při bazi, ale při aktivní sekreci hlenu se mohou posouvat suprabazálně nebo do středu buňky. Rozeznáváme zde tři typy buněk: cylindrické sekreční, cylindrické řasinkové a rezervní.
  • Sekreční buňky produkují jak kyselý tak neutrální hlen a jeho složení se mění v průběhu menstruačního  cyklu. Hlen je secernován jak apokrinním,  tak merokrinním způsobem. Cervikální hlen je vodnatá tekutina, jejíž složení je měnlivé podle stádia menstruačního cyklu. Obsahuje elektrolity,  zvláště natrium chlorid a jednoduché cukry v  koloidním roztoku. Obsahuje rovněž albumin, globuliny a enzymy. V hlenu se často najdou odloupané epitelie a neutrofilní granulocyty. Cervikální hlen hraje významnou roli v transportu spermií. Uprostřed menstruačního cyklu, v období ovulace, je hlen složen z jemné vláknité sítě usnadňující průnik spermií. V té době je možno demonstrovat v roztěru na podložním skle mikroskopicky  tzv. kapraďovité formace (ferning).V luteální fázi menstruačního cyklu (nebo při užívání kontraceptiv) je hlen  silněji viskózní a brání průniku spermií.
  • Řasinkové buňky jsou nejpočetnější v oblasti cervikokorporální junkce. Jejich funkcí je posun hlenu po endocervikálním povrchu. 
  • Rezervní buňky jsou malé nediferencované pluripotentní buňky ležící hluboko pod kolumnárními buňkami. Stávají se zřetelnějšími v průběhu metaplastických procesů.
Cylindrický epitel při větším zvětšení
.
Back
Next