Cytologicky suspektní folikulární léze
Cytologické diagnostické rysy
- vysoká celularita
- převažující mikrofolikulární nebo trabekulární úprava
- natěsnané, překrývající se buňky
- buněčné alterace (mírná atypie, uniformní zvětšení)
- řídký nebo chybějící koloid
Několik těchto znaků vede k diagnóze cytologicky suspektní léze . Výrazná jaderná atypie je neobvyklá , stejně jako mitózy. Makrofágy chybí. Nahá jádra jsou řídká, nebo chybí.
Žádný z jednotlivých znaků není indikátorem malignity. Přítomnost několika rysů zvyšuje riziko malignity, a vede k diagnóze cytologicky suspektního folikulárního uzlu. Všechny aspiráty obsahující pouze onkocyty ( Hürthleho buňky) jsou z definice suspektní.
Diferenciální diagnóza zahrnuje další thyreoidální nádory. V některých folikulárních adenomech a karcinomech jsou fokálně přítomny rýhy a pseudoinkluze. Pokud jsou jen fokální , neměly by vést k diagnóze papilárního karcinomu, ale léze bude označena jako suspektní. V tzv. hyalinizujícím trabekulárním adenomu jsou v nátěrech oválné nebo vřetenité buňky ve skupinkách i izolovaně. Klíčem ke správné diagnóze jsou víry, paralelní řady buněk a amorfní hyalinní materiál a perinukleolární projasnění. Světlobuněčná varianta folikulárního karcinomu může být zaměněna za parathyroidální tumor nebo metastatický renální karcinom, buňky jsou však zpravidla pozitivní v imunohistochemickém průkazu thyreoglobulinu.
olem 30-40% případů diagnostikovaných jako “suspektní folikulární uzel' se ukáže být maligní. Z nich pouze 50-75% jsou folikulární karcinomy, zatímco ostatní jsou folikulární varianty papilárního karcinomu.
Thy klasifikace byla vytvořena pro kliniky k oddělení lézí s vysokým a nízkým rizikem malignity. V obou případech bude chirurg indikovat excizi uzlu, riziko malignity je však u Th3 přibližně 20% , u Th4 přibližně 80%. U pacientů s diagnózou 'suspektní folikulární uzel' je zopravidla prováděna hemithyroidektomie. Pokud histopatologické vyšetření prokáže karcinom, je doporučena totalizace výkonu.
K odlišení benigních a suspektních folikulárních lézí jsou testovány různé pomocné metody. Morfologie a obrazová analýza se pro klinické účely ukázala nepřesnou. Měření DNA pomocí průtokové cytometrie rovněž není přínosné; aneuploidie není ukazatelem malignity. Imunocytochemie MIB-1 karcinomy a adenomy rovněž neodliší. Imunocytochemie s galectinem-3 je slibná, protože většina karcinomů je pozitivních a většina adenomů je negativních. Senzitivita všakl není pro klinickou praxi dostatečně vysoká. Na odlišení se pracuje i v oblasti genetických markerů: translokace t(2;3) je specifickým markerem folikulárního karcinomu.
|
|
|
Changes can be very focal and admixed with otherwise unremakable areas. |
A rather crowded group of thyrocytes showing mild pleomorphism. |
A nuclear pseudoinclusion in one cells and a flake of dense colloid. |
|
|
A group of cells with marked anisonucleosis. |
A central nucleus is much larger, hyperchromatic and has an irregular contour . |