Non-gynaecological Cytology
Thyroid cytology
Anatomy and physiology of the thyroid
Thyroid nodules
Classification of thyroid neoplasms
Fine needle aspiration (FNA)
Adequacy of the specimen
Evaluation of the specimen
Terminology for reporting results
Benign conditions
The follicular lesions
Malignant tumours
Parathyroid tumours

Anatomie

Štítná žláza je endokrinní orgán umístěný na krku. Jméno odvozené z řečtiny jí dala poloha na štítné chrupavce hrtanu. Původně byla považována za jeho ochranu. Embryologicky se thyroidea vyvíjí z baze jazyka splynutím tří struktur a sestupem v průběhu gestace do finální pozice vpředu na krku. 

Thyroidea sestává ze dvou laterálních laloků spojených istmem; je opouzdřena tenkým pouzdrem. Parenchym štítné žlázy je členěn septy na funkční jednotky zvané folikuly. Každý folikl  je vystlán kubickými buňkami a vyplněn koloidem obsahujícím thyroglobulin. Je bohatě vaskularizovaná sítí kapilár  a arterií obklopujících jednotlivé folikuly. Každý folikl je obklopen bazální membránou a mezi nimi jsou parafolikulární buňky, které obsahují kalcitonin (C- buňky).  Oba typy buněk lze snadno odlišit.  Ultrastrukturálně mají folikulární buňky bazální jádro s homogenním chromatinem a granulární endoplasmatické retikulum.  Obsahují rovněž apikální sekreční granula a malé mitochondrie. C- buňky naproti tomu obsahují četná sekreční granula s kalcitoninem.

Anatomy of the thyroid.
Histology of the thyroid.

Fyziologie

Thyroidální hormony T3 (trijodthyronin) a T4 (thyroxin) jsou  syntetizovány ve štítné žláze. Tvoří se více  T4 než T3, ale T4 je konvertován na aktivnější formu T3 v některých periferních tkáních – např. játrech, ledvinách a svalu dejodázovou reakcí. Syntéza začíná akumulací jódu ve folikulárních buňkách pomocí Na+-K+-ATPázové pumpy (vychytávání jódu).  Uvnitř buněk je jód rychle oxidován na reaktivnější formu.  Ta je posléze navázána na tyrozinové aminokyseliny a tvoří thyroglobulin.  Před sekrecí thyroglobulinu do koloidu se ještě vytvoří  T3 a T4, které zůstávají připojeny k proteinu. Když jsou folikulární buňky stimulovány thyrotrofinem (thyroideu stimulujícím hormonem neboli  TSH) z hypofýzy, koloid se vrací do buněk endocytózou a  enzymy degradují thyroglobulin a uvolňují jódované jednotky. Uvolnění TSH je regulováno thyreoliberinem - thyrotrofin releasing hormonem (TRH) , který je syntetizován a secernován z hypothalamu.  Regulace celého systému probíhá zpětnou vazbou působením T3 a T4 na hypofýzu a hypothalamus supresí sekrece  TSH a TRH.

Když jsou T3 a T4 uvolněny do cirkulace, váží se na plasmatické proteiny, hlavně  thyronin vážící globulin (TBG).  Méně než 1% jodothyroninů je volně v cirkulaci – to je aktivní část. T3 a T4 zvyšují metabolický obrat většiny tělesných buněk, lipolýzu a metabolismus uhlohydrátů, zvyšuje účinek katecholaminů na srdce a centrální nervový systém a zvyšuje proteinový metabolismus, zejména degradaci.  Z tohoto výčtu je zřejmé, že každá dysbalance thyroidálních hormonů -  hyper- i hypothyroidismus budou mít závažné důsledky. 

Thyroid hormone synthesis.

 

Next