Cytologia nie ginekologiczna
Cytologia głowy i szyi
Wskazania do cytologii głowy i szyi
Pobieranie materiału i metody jego opracowania
Jama ustna
Zmiany torbielowate
Anatomia i cytologia ślinianek
Zmiany nowotworowopodobne ślinianek
Nowotwory  łagodne ślinianek
Nowotwory złośliwe ślinianek
Inne zmiany ślinianek

 

Ostre zapalenie ślinianki

Ślinianka jest obrzmiała i powiększona. Aspiruje się martwiczy ropny materiał, zawierający pojedyncze komórki zrazikowe i przewodowe. Występują komórki związane z ostrym zapaleniem (neutrofile), histiocyty i plazmocyty. Ponieważ elementy zrazikowe i przewodowe są wrażliwe na uszkodzenie, stwierdza się również wiele nagich jąder. Zazwyczaj widoczne są taże wielojądrowe olbrzymie histiocyty. Stwierdzenie ostrego ropnego zapalenia ślinianki przyusznej u starszych pacjentów jest sygnałem zagrożenia stanu ogólnego pacjenta!

 

Acute sialoadenitis
Acute sialoadenitis

Przewlekłe zapalenie ślinianki

Występują komórki związane z przewlekłym zapaleniem, zazwyczaj w”brudnym” tle śliny. Komórki zrazikowe są wyjątkowo wrażliwe na uszkodzenie, niekiedy mają większą cytoplazmę. W tle występuje wiele nagich jąder, które prawdopodobnie pochodzą z uszkodzonych komórek zrazikowych. Komórki mioepitelialne tworzą płaty w limfo-plazmatycznym tle. Komórki przewodowe wykazują cechy proliferacji. Ponieważ w obrębie ślinianki przyusznej występują węzły chłonne, znalezienie więc w rozmazie jedynie limfocytów i plazmocytów bez opisanych wyżej elementów nabłonkowych przemawia raczej za aspiracją komórek węzła niż za przewlekłym zapaleniem ślinianki!

 

Chronic sialoadenitis

Przewlekłe szkliwiejące zapalenie ślinianki (Guz Kuttnera)

Zmiana ta obejmuje najczęściej śliniankę podżuchwową, czasem przyuszną. W rozmazie stwierdza się uszkodzone elementy komórkowe ślinianki w “brudnym” tle śliny. Niemal zawsze zmianom tym towarzyszy metaplazja płaskonabłonkowa, upodabniająca się do dobrze zróżnicowanego raka płaskonabłonkowego.

 

Chronic sclerosing sialoadenitis (Küttner tumor) - histology

 

Back