Cytologia szyjki macicy
Zmiany zapalne, reakcje na specyficzne czynniki infekcyjne, zmiany reparacyjne i jatrogenne.
Przyczyny i skutki zmian szyjki macicy
Niespecyficzne zmiany zapalne
Specyficzne infekcje
Przewlekłe i grudkowe zapalenie szyjki macicy
Regeneracja i naprawa
Uwagi kliniczne

 

Zmiany zapalne

Obraz histologiczny ostrego niespecyficznego zapalenia szyjki macicy (kliknij aby zobaczyć tekst).

Cechy cytologiczne ostrego niespecyficznego zapalenia szyjki macicy

Charakterystyczne cechy obrazu cytologicznego:

  1. Komórki nabłonkowe wykazują cechy znacznego zwyrodnienia cytoplazmy i jądra. Cytoplazma postrzepiona, lub zwakuolizowana, może być różnobarwna. Może być także nieco obkurczona, co powoduje pojawienie sięprzejaśnienia wokół jądra w postaci halo. Niekiedy stwierdza sięzjawisko neutrofilofagii. Zmiany w obrebie jądra różnią sięw zależności od cieżkości uszkodzenia. W najwcześniejszym stadium jądra wykazują cechy martwicy koagulacyjnej z grudowatością chromatyny, wyrazną hiperchromazją i nieregularnością błony jądrowej. Gdy dochodzi do zupełnej lizy komórki, jądra ulegają obrzmieniu, stają sięhiperchromatyczne i struktura jądra oraz błony jądrowej stają sięniewyrazne. W końcu jądro ulega obkurczeniu i piknozie, dochodzi do rozprysku chromatyny jądrowej.
  2. Liczne neutrofile zanurzone są w bogato białkowym wysieku. Czasami neutrofile są tak liczne, że przesłaniają komórki nabłonkowe i rozmaz nie nadaje siędo oceny.
  3. W tle mogą być także obecne erytrocyty, bakterie w postaci pałeczek lub ziarniaków, śluz i resztki z martwiczo zmienionych komórek.
Niespecyficzne zapalenie szyjki macicy: zwracają uwagę zmiany zwyrodnieniowe niedojrzałych komórek metaplastycznych w rozmazie z cechami zapalenia. Chromatyna wykazuje kondensację i grudowatość w części komórek nabłonkowych, w innych przejaśnienia. Jądra różnią się wielkością. Zwraca uwagę wakuolizacja cytoplazmy.

 

Cytologia w zanikowym zapaleniu szyjki
Zanikowe zapalenie szyjki macicy: Zanikowa szyjka jest szczególnie podatna na infekcję. Rozmazy zawierają liczne neutrofile, pasma śluzu, komórki parabazalne wykazują zmiany zwyrodnieniowe, takie jak pycnosis i karyorrhexis. Zwraca uwagę różnobarwność cytoplazmy.
Back
Next