Cytologia szyjki macicy
Pap test: zasady pobierania wymazów i przygotowania rozmazów. Organizacja laboratorium, skrining i opis wyniku badania cytologicznego.
Pap Test
Pobieranie wymazów
Organizacja laboratorium, przygotowanie rozmazów i skryning
Terminologia i formułowanie wyników

 

Pobieranie wymazu:

Wymaz można pobrac na trzy sposoby:

  1. Zeskrobanie materiału z ectocervix za pomocą zmodyfikowanej szpatułki (szpatułka Ayre lub jej modyfikacja). To jest najczęstszy w Europie sposób pobierania materiału dla wykonania konwencjonalnych rozmazów.
  2. Pobranie szczoteczką materiału z endocervix.
  3. Zastosowanie szczoteczki, która pobiera materiał z ecto- i endocervix do wykonania konwencjonalnego rozmazu. Niektóre narzędzia zmodyfikowano do pobierania materiału do LBC (ang. liquid based cytology, cytologia oparta na osadzie z płynu, w którym zawieszone są komórki pobrane szczoteczką do badania).

Aby Pap test był wykonany prawidłowo niezbędne są następujące etapy:

  1. Należy założyc wziernik do pochwy i uwidocznic ujście kanału szyjki
  2. Należy dobrac przyrząd do pobierania materiału zgodnie z kształtem i wielkością szyjki i lokalizacją połączenia nabłonków
  3. Szpatułka Ayre'go jest odpowiednia do pobrania materiału u kobiet w okresie rozrodczym ale po menopauzie gdy miejsce połączenia nabłonków leży w kanale szyjki może być potrzebna szpatułka i szczoteczka.
  4. Zwężony koniec szpatułki należy włożyc do ujścia zewnętrznego kanału szyjki u nieródki a zaokrąglony koniec do szerokiego ujścia kobiety, która rodziła. Należy ją okręcic 360 stopni aby uzyskac materiał ze strefy transformacji, z miejsca połączenia nabłonków i z kanału szyjki.
  5. Materiał przenosimy natychmiast na szkiełko podstawowe, które uprzednio oznaczono imieniem , nazwiskiem i datą urodzenia kobiety.
  6. Szkiełko należy natychmiast utrwalic odpowiednim utrwalaczem (95% alkohol) i przesłac preparaty cytologiczne wraz z załącznikiem do badania do pracowni cytologicznej.
  7. Materiał pobrany do LBC powinien być traktowany ściśle wg instrukcji producenta. Po pobraniu materiału odłamujemy końcówkę przyrządu do pobrania materiału, wrzucamy do odpowiedniego pojemnika z płynem transportującym i w tej postaci przesyłamy do pracowni cytologicznej.
  8. Szczegółową instrukcję pobierania wymazów i wykonywania rozmazów można znalezc w module cwiczeniowym 3 (CYTOTRAIN PROGRAMME: The Pap test procedures)

 

Pobieranie wymazu z szyjki macicy szczoteczką. Pobieranie wymazu z szyjki macicy. Zauważ, że zwężony koniec szpatułki znajduje się w ujściu kanału szyjki. Szpatułki: Ayre i Aylesbury

 

Wykonywanie rozmazu z szyjki macicy. Naczynie z utrwalaczem musi być w pobliżu aby natychmiast włożyć rozmaz do utrwalacza i zapobiec jego wysychaniu.

Instrumenty do pobierania wymazów: Szczoteczki i szpatułki.

Fixation of Pap smears

Proper  fixation is  an essential step in the preparation of cervical smears. It ensures that the cells are  well stained and clearly displayed for microscopic analysis and preserved for immediate and future review. Fixation can be achieved by complete immersion of the slide in one of alcohol fixatives listed below   for 15-20 minutes after which the slide can be removed from the fixative and transported to the laboratory for staining. Alternatively,fixation  can also be achieved by spray fixation. Spray fixative consist of an alcohol base and carbowax  that provides a thin protective waxy coat over the slide. The carbowax must be removed by immersion in alcohol  before staining

 A satisfactory fixative has  to meet several requirements.

1. It should penetrate the cell rapidly so that detailed cell morphology  is maintained.
2. Cell shrinkage should be minimal and uniform so that morphological distortions do not occur .
3. It should allow permeability of dyes across the cell boundaries and appropriate for the staining method used
4. It should permit cell adhesion to the glass  microscope slide
5. It should be  bactericidal, non toxic and permanent..

The following fixatives are  suitable for the fixation of cervical smears which are to be stained by the Papanicolaou method.

  • 95% ethanol (for optimal fixation)
  • 80% isopropanol
  • 95% denatured alcohol (90 parts 95% ehanol, five parts absolute methanol and five parts absolute isopropanol)
  • Reagent grade alcohol (absolute methanol, 80%isopropanol,90% acetone)

Fixation must be immediate . The smear must not be allowed to dry before fixation

Back
Next