Non-gynaecological Cytology
Effusions cytology
A testüregi folyadékok patofiziológiája
A mintavétel és a feldolgozási metodikák
Minőségbiztosítási szempontok
A leletezés terminológiája
Benignus alkotóelemek
Nem daganatos állapotok
Malignus testüregi folyadékgyülemek

 

Minőségbiztosítási szempontok

A citológia szenzitívebb, mint a vak biopszia a serosa felszíneket érintő metastasisok gyanuja esetén, feltehetően azért, mert a folyadék reprezentatívabb mintát szolgáltat. A tuberculosis felismerésében a folyadék baktérium kultúrával kiegészített citológiai vizsgálata megbízhatóbb.

A testüregi folyadékok citológiai vizsgálatának számottevő ál-negatív rátája van. Számos tanulmány becslése alapján a citológia szenzitivitása a malignitás diagnózisában 60% körül van. Több minta használatával az eredmények jobbak lehetnek.

A benignus esetek kevesebb, mint 1 %-ában ál-pozitív diagnosis születik. Ennek gyakran mesothelialis sejt atípia az oka pulmonális infarktus, tuberkulózis, kemoterápia, heveny hasnyálmirigy gyulladás, ovárium fibroma, májzsugor mellett. Az ál-pozitív eredményeknél még az is megtörténhet, hogy benignus lymphoid sejteket hibásan lymphomaként értékelik.

A kiegészítő eljárások növelik a szenzitivitást, különösen az immuncitokémia használható egyes esetekben. Az immuncitokémia nagyon sokat segít a következő esetekben:

  • A malignitás megerősítése citológiailag bizonytalan esetekben
  • A mesothelioma elkülönítése az adenocarcinomától
  • A malignus folyadékgyülem elsődleges kiindulásának megállapítása

 

Back
Next