Non-gynaecological Cytology
Thyroid cytology
A pajzsmirigy anatomiája és élettana
Göbök a pajzsmirigyben
A pajzsmirigy daganatainak osztályozása
Pajzsmirigy FNA
A kenet minősége
A kenet értékelése
Terminológia
Jóindulatú elváltozások
Folliculáris leziók
Malignus daganatok
A melékpajzsmirigy daganatai

Citológiailag gyanus follikuláris léziók
Citodiagnosztikai jelek

  • sejtgazdagság
  • dominálóan mikrofollikuláris vagy trabekuláris mintázat
  • egymást fedő, sok sejt
  • sejt elváltozások (enyhe atypia, egyforma mértékű sejtmegnagyobbodás)
  • kevés, vagy hiányzó kolloid

 

Fenti jelenségek közül számos vagy mind jelen kell, hogy legyen ahhoz, hogy egy follikuláris leziót “gyanus”-nak minősitsünk. Kifejezett sejt atypia ritka, mitosisok sincsenek. Makrophagokat sem látunk. A csupasz sejtmagvak vagy kis számban, vagy egyáltalán nincsenek jelen.

Egyetlen jelenséget sem ismerünk, ami önmagában elegendő ahhoz, hogy a benignus és a a gyanus léziókat elkülönitsük. Minél több fenti jelenség jelen van, annál erősebb a gyanú a malignitásra. Ilyen esetekben kell a citologiailag suspect follikuláris göb diagnozisát felállitani. Szabály ugyanakor, hogy minden csupán Hürthle sejtekből álló preparatumor suspect-nek kell minösiteni.

Egyéb pajzsmirigy daganatok képezik a differenciál doagnosztikát. Sejt mag hasadékok ( grooves ) és pseudoinkluziók fokálisan jelen lehetnek mind follikuláris adenomákban mind follikuláris rákokban.Amennyiben fokális megjelenésűek azonban, nem képezhetik papilláris carcinoma diagnozisának alapját, a kenetet azonban mindenképpen suspect-nek kell nevezni. A hyalinizáló trabekuláris adenomában ovalis vagy orsó alakú sejtek vannak csoportokban és egyesével egyaránt. A helyes diagnozishoz vezethet, az örvényszerű sejtelrendeződés, párhuzamosan futó sejtkötegek megjelenése, amorf hyaline szerű anyag és perinukleáris világos zóna. A follikuláris carcinoma világos sejtes variáns parathyroid tumorral téveszthető össze, esetleg áttéti veserákkal, a sejtek azonban pozitiv thyreoglobulin reakciót adnak.

A gyanusnak diagnosztizát follikuláris göbök cask mintegy 30-40%-a malignus bizonyithatóan. Ebből 50-75% a follikuláris rák, a többi a papilláris pajzsmirigy rák follikuláris variánsa.

A Thy klasszifikáció a magas rizikójú leziókat az alacsony kockázatú lézióktól hivatott elkülöniteni. A sebész mindkét esetben műtétet javasol, de annak tudatában, hogy az előbbiben (Thy4 ) a kockázat 80% mig az utóbbiban ( Thy3) a kocázat 20%. Suspeckt follikuláris lézio diagnozisa alapján lobektomia történik, amit pozitiv szövettan ismeretében radikális mütét követ.

Kiegészitő technikák alkalmazása is lehetséges a benignus és suspect follikuláris leziok megkülönböztetésében. Morphologia és kép analizis nem bizonyult sikeresnek. Flow citometriás DNS mérés sem vezet célhoz, az esetleges aneuploidia nem jelent feltétlenül malignitást. MIB-1 immuncitokémia értéke sem nagy, mivel a leziok proliferativ aktivitása nem különbözik szükségszerűen. Galectin-2 immuncitokémia igéretes lehet, mivel malignitás esetén többnyire pozitiv mig az adenomák negativak, specificitása és szenzitivitása azonban nem teszi alkalmassá rutin használatra. az aneuploidia sem garantálja, hogy a lézió malignus. A  MIB-1 immuncitokémiának sincsen perdöntő jelentősége, hiszen adenomák és carcinomák proliferativ aktivitása nagyon hasonló lehet. A t(2;3) kromoszoma transzlokáció a follikuláris rák specifikus markerének tűnik ugyanakkor.

Nuclei showing a coarse chromatin pattern and nuclear grooving.
The same lesion confirming a coarsely granular chromatin, mild nuclear pleomorphism. Cells exhibiting some crowding, mild pleomorphism and irregular chromatin.
Changes can be very focal and admixed with otherwise unremakable areas. A rather crowded group of thyrocytes showing mild pleomorphism. A nuclear pseudoinclusion in one cells and a flake of dense colloid.
A crowded group with prominent nucleoli and obvious nuclear grooves.
Two similar groups of thryoid cells with prominent nucleolus and mild nuclear pleomorphism .
Nuclear overlapping in the upper left corner of the fragment.
A group of cells with marked anisonucleosis. A central nucleus is much larger, hyperchromatic and has an irregular contour .

 

Back