|
Pajzsmirigy göb diagnosztikája
Anamnezis ésa beteg vizsgálata az első lépések, bár ezek önmagukban aligha elegendőek. Az UH megkülönbözteti a cysztát a szolid léziótól, de malignitás megállapitásához nem eléggé objektiv módszer. Izotóp vizsgálat a malignitás felismeréséhez nem elegendő: a legtöbb rák “hideg” ( nem vesz fel jódot )., de sok benignus göb is hideg. A meleg göbök gyakorlatilag mindig jóindulatúak. Aspirációs citológia (FNA) messze a elgértékelhetőbb módszer arra, hogy a pajzsmirigy rosszindulatú daganatát felismerjük, jelentős mértékben csökkentve az indokolatlan műtétek számát.
A pajzsmirigy aspirációs citológiát Söderström vezette be 1952-ben és 1980-ra a stockolmi Karolinska Intézetben már több mint 20 000 eset tapasztalatát gyűjtötték mössze.Egyszerű, biztonságos és megbizható módszer a malignus elváltozások felismerésében, ugyanakkor messze a leggazdaságosabb is. Általában a szenzitivitása 83% a specificitása 92% lehet. Ezek az adatok növelhetők, amennyiben a mintavételezést és az értékelést, lehetőleg azonnal, ugyanazon személy végzi.
A pajzsmirigy aspirációs citológia indikációi
Szoliter göb, vagy göbös pajzsmirigyben dominans göb jelenléte. A göbök alig 5%-a malignus. Rosszindulatúő elváltozásra kell gondolnunk:20 -70 éves kor közötti férfiakban, anamnezisben nyak területének besugárzása, sugárterhelése, családban pajzsmirigy rák előfordulása vagy MEN 2 örökletes betegség szerepel.A göb tömött, szabálytalan alaku, fixált ( esetleg az egész mirigy), nyaki nyirokcsomók nagyobbak.
Mintavételezés technikáka
Fekvő vagy ülő helyzetű betegben hyperextendált nyakon végezzük a mintavételezést tapintás vagy UH irányitás segitségével. Amennyiben a göböt egy kézzel tapintjuk, a beteget nyeletve, annak mérete és elhelyezkedése egyértelműbbé válik. A tűvékony ( 25-27 G ), a göb perifériáján vezetjük be, fel le és forgatva mozgatjuk, amint vér is megjelenik a konuszban, azonnal eltávolitjuk. A beteg lehetőleg ne nyeljen a mintavételezés alatt. A vékony tű használata azon túl, hogy fájdalom mentes ( érzéstelenités n em szükséges!) csökkenti a verses lehetőségét is, igy a preparatumok job értékelhetőek.
Általában minimum 2x vezetjük be a tűt, a citopatológus, ha nem személyesen veszi az anyagot is jelen van, hogy a preparatum értékelhetőségét megállapitsa. Cysta punctioját követően érdemes a residuális szolid területet mégegyszer aspirálni.Franzen eszköz használata csak fibrosus vagy elmeszesedett leziókban indokolt.
|
|
A patient undergoing thyroid FNA via the
non-aspiration technique (needle only).
|
A patient undergoing thyroid FNA via the aspiration technique (with Franzen' s pistol - syringe holder).
|
Preparatumok készitése
A sejteket tárgylemez szélesztjük és készitünk kenetet. A tűt érdemes kiöbliteni, igy cytocentrifuga segitségével vékony rétegú folyadékalapu kenetek vagy sejt block technika is használható. Előbbi esetben a preparatum vértertelme eltűnik, csökken a Mikroszkópos értékelés időtartama, de a sejtmorfológia kissé eltér a megszokottól. Alkohol fixálást követő Papanicolaou festés vagy Giemsa festés egyaránt használható. A mag struktura job a Papanocolaou festés nyomán, a cytoplazma részletei, a colloid és egyéb extracelluláris anyag jobban látható Giemsa festés után.
|