|
Cytologická diagnóza invazivního endocervikálního adenokarcinomu
- Pap test je citlivým testem pro CIN a časné fáze invazivního skvamózního karcinomu cervixu je však méně citlivý v detekci adenokarcinomu. Pravděpodobnost záchytu se zvyšuje rutinním užitím endocervikálního kartáčku , který zajistí odběr z kanálu.
- Adenocarcinoma in situ (AIS) Odlišit in situ adenokarcinom a dobře diferencovaný invazivní adenokarcinom cytologicky je nesnadné. U AIS jsou v jednom nátěru přítomny normální a abnormální cylindrický epitel a pozadí je zpravidla čisté.
- V dobře diferencovaném adenokarcinomu jsou žlázové buňky v plošných formacích, trsech, proužcích, a rozetách. Jednotlivé buňky jsou zjevně cylindrické a mohou tvořit palisády nebo plástve. Většinou jsou dobře zachovalé.
- Na rozdíl od normálních palisád jádra mají různou velikost a tvar. To je nejlépe vidět na okrajích trsů.
- V plástvích jsou jádra natěsnána a překrývají se, což dodává shlukům buněk hyperchromní charakter, ačkoli v jednotlivých buňkách je chromatin jemně granulární. Mohou být přítomny nukleoly a mitózy.
- V středně a málo diferencovaných adenokarcinomech je žlázový původ buněk méně zřejmý a cytologické znaky různorodější. Buněčné trsy jsou těsně nahloučené, na okrajích a jednotlivých buňkách však lze žlázový původ někdy rozpoznat. Mohou být zřejmá zvětšení jader, anizokaryóza zvětšená a vícečetná jadérka a mitózy.
- Pozadí : v adenocarcinoma in situ a časných stadiích adenokarcinomu je pozadí zpravidla čisté. V pokročilejších nádorech obsahuje pozadí čerstvou a starší krev , polynukleáry, nekrotický detritus (tzv. nádorová diatéza.).
- Abnormální dlaždicové buňky mohou být přítomny v případě konkomitantní skvamózní léze.
|
|
endocervikální adenokarcinom in situ |
|
Špatně diferencované endocervikální adenokarcinomy |
|