Cervical Cytology
Pap test: principy odběru materiálu a přípravy preparátů. Organizace laboratoře, screening a hodnocení cervikálních stěrů.
The Pap Test
Collection of specimens
Guidelines on laboratory organisation, processing and screening
Terminology and reporting

 

Směrnice pro organizaci laboratoře, zpracování a screening

Stádia práce v cytologické laboratoři:

  • Příjem materiálu a průvodky
  • Přidělení čísla v laboratoři
  • Zadání pacientky a údajů nátěru do počítače
  • Barvení, montování a značení skel
  • Nátěry screenovány primárním screenerem
  • Všechny nátěry kontrolovány sekundárním screenerem a abnormální předány patologovi.
  • Příprava zprávy a předání zadavateli.
  • Informování pacientky o výsledku testu.
  • Zajištění odpovídajícího postupu v případě abnormálního výsledku.

 

 

 

Příjem vzorku                                                                                       

  • Při příjmu prrobíhá kontrola materiálu a prrůvodky, zda se shodují údaje. Vzorek dostává číslo vyšetření, popř. čárový kód.
  • Nátěry jsou připraveny pro barvení dle Papanicolaoua
  • Po obarvení jsou nátěry montovány v DPX  mediu a kryty krycím sklem  (optimální velikost 22x50mm).
  • Montovací medium ponechat zaschnout. Následně kompletovat s průvodkou a odeslat k primárnímu screeningu.

 

Barvení podle Papanicolaoua

Po mnoha letech  experimentů Dr. Papanicolaou vyvinul  trichromatické barvení , které přetrvalo s minimálními modifikacemi až do současnosti a je akceptovaným barvením pro cytologické preparáty. (Papanicolaou 1942: A new procedure for staining vaginal smears Science 95,438). Pro dosažení optimálního výsledku nesmí nátěry v průběhu celé procedury oschnout- před fixací ani v průběhu barvení.

Papanicolaouovo barvení

 

#
Procedure Time Comment
1
Odstranit  polyethylenglykol carbowax fixativum v 50% alkoholu 2 min's Nedostatečné odstranění carbowaxu zastře buňky a nedá se již snadno odstranit
2

Opláchnout ve vodě

1 min's

Zajistěte kompletní hydrataci

3
Barvení v Harrisově  Haematoxylinu 5 min's

doba barvení j závislá na složení hematoxylinu

4
Opláchnout ve vodě 2 min's nenavázaný hematoxylin je odstraněn
5
Diferencovat v 0.5% vodním roztoku kys. chlorovodíkové 10-20 sec's  
6
Opláchnout v tekoucí vodě 2 min's  
7
Modřit v  Scottově  náhražce tekoucí vody 1 min's Hnědá barva kyselého haematinu se mění na modrou/modročernou slabě alkalickým roztokem.
8
Opláchnout ve vodě 2 min's Odmyjte pečlivě alkalické soli
9
Dehydratace  70% alkoholem 2 min's Dehydratace vzestupnými alkoholy
10
Dehydratace  95% alkoholem 2 min's  
11
Dehydratace 95% alkoholem 2 min's  
12
Barvení  Oranží G6 (OG6) 2 min's  
13
Opláchnout v 95% alkoholu 2 min's  
14
Opláchnout v 95% alkoholu 2 min's  
15
Opláchnout v 95% alkoholu 2 min's  
16
Barvit Gillovým roztokem  EA30 solution 3 min's  
17
Opláchnout v 95% alkoholu 3x 1 min  
18

Projasnit v xylenu 3x a montovat v  DPX

1 min Do montování ponechat  xylenu  

Resulting stain:  

  • Nuclei- blue black
  • Cytoplasm- non keratinised blue and effete red
  • blood cells- green
  • Cytoplasm (keratinised)- pink
  • Red cells- orange

Výsledek správně provedeného barvení by měl zachovat transparentní kvalitu cytoplazmy a ozřejmit chromatinovou strukturu jader. 

Poznámka k barvení dle Papanicolaoua

Papanicolaouovo barvení je polychromatické barvení, které zahrnuje jaderné barvení (haematoxylin) a dvě dobarvení (Oranží G a EA polychromem). Hydratace fixovaného nátěru je podmínkou obarvení jader haematoxylinem, zatímco dehydratace je připraví pro dobarvení. Modifikace barvení jsou obvyklé, protože  každá laboratoř preferuje vlastní odstín.  Adjustace spočívají v modifikacích časů pro  hematoxylin a EA polychrom. Dalšími faktory ovlivňujícími výsledek jsou vyvážení barev a složení tekoucí vody, teplota, pHf vzorku a počet nátěrů v barvicí lázni. Pokud je jaderný detail dobře definován a transparence  cytoplasmy je zachována, mezilaboratorní barevné variace lze akceptovat. Každá laboratoř by však měla mít reproducibilní barvicí postup.

Papanicolaouovo barvení může být  progresivní  nebo regresivní.

V  progresivní metodě je intensita jaderného barvení kontrolována ponořením do modřícího roztoku po odpovídajícím obarvení hematoxylinem. Nejobvyklejší je modřící činidlo Scottovo – náhražka tekoucí vody (pH 8.02), roztok hydroxidu amonnného a  lithiumkarbonátu. (kohoutková voda může být použita, má-li odpovídající pH). Progresivní barvení zabarvuje cytoplasmu pouze velmi lehce.

regresivním barvení  je jádro záměrně přebarveno neokyseleným
 hematoxylinem. Přebytečné barvení je odstraněno roztokem zředěné kyseliny solné. Odbarvující kyselina je následně odstraněna ponořením do tekoucí kohoutkové vody. Podstatný je v této metodě čas, jinak může vzniknout hypochromatické jádro. Cytoplazma je rovněž zcela odbarvena. Harrisův hematoxylin je obvykle kombinován s regresivní barvicí metodou. Gillův nebo  Mayerův  hematoxylin se používá zpravidla v progresivních  barvicích metodách. Podstatné je si uvědomit, že důležitější  je pH roztoku, než to, zda je použita regresivní nebo progresivní metoda.

Orange G  je kyselé barvivo, které barví bazické proteiny jako  prekeratin růžově. Orange G má rovněž silnou afinitu pro keratin, který barví jasně oranžově. Tím se stává důležitým markerem abnormální keratinizace cervikálního a vaginálního epitelu, který se vyskytuje např. při prolapsu a infekcích virem bradavic. Je rovněž citlivým markerem dobře diferencovaného dlaždicového karcinomu hrdla. Je třeba mít oplachovací lázně čiré a často měnit barvicí roztoky,  jinak bude jaderné a cytoplazmatické barvení nedokonalé.

EA je polychromatické barvení , které je kombinací světlé zeleně, SF žluti a eozinu  Y. Barví cytoplasmu metabolicky aktivních buněk (jako např. parabazálních,  intermediárních, leukocytů a histiocytů, jakož i nádorových buněk) světle zeleně.
Nicméně, barevný výsledek metody dle Papanicolaoua je závislý nejen na použité modifikaci, ale i komerčním zdroji reagencií a pH vzorku. Nelze tedy toto barvení považovat za stoichiometrické, ačkoli korelace mezi materiály barvenými dle Papanicolaoua a  Feulgena je dle publikovaných sdělení velmi dobrá.

Pro další informace  o Papanicolaouově barvení a obecně technikách přípravy preparátů konzultujte Chapter 34 , Cytopreparatory  Techniques by CM Keebler in Comprehensive Cytopathology (1996) editor M Bibbo pub Saunders       

Screening a zpráva

  • Protokol screeningu byl měl být schválen manažerem laboratoře. Musí být uplatněna hlediska kontroly kvality a pracovní zátěže screenerů.
  • K získání kvalifikace je zásadní, aby cytotechnolog viděl široké spektrum případů. Laboratoř by měla zpracovávat alespoň 15,000 cervikálních stěrů ročně a každý screener by měl denně screenovat 50 -80  nátěrů s přestávkami po hodině práce. Má mít vlastní pracovní místo a binokulární mikroskop.
  • Nátěry by měly být screenovány pomocí zvětšení 10x objektiv a 10x nebo  12x okuláry. Celé sklo by mělo být screenováno jedním zvětšením pole za polem s vyšetřením celé plochy pod krycím sklem. Začíná se zpravidla v rohu a sklo screenuje krok za krokem, jak znázorněno níže.

 

  • Bylo zjištěno, že při použití malého zvětšení vyšetří  screener  250-300 polí ve screenovaném  preparátu a průměrně k tomu potřebuje 6-10 minut (rozsah 5 -20 minut)
  • K označení buněk pro rescreening se používá objektiv 4x . V laboratoři by měl být zaveden protokol ke značení buněk.
  • K prohlížení polí s obsahem speciálního zájmu se užívají objektivy 20x a  40x .
  • S každým stěrem  musí být dodána průvodka a historie cervikálního screeningu. Před screeningem ji screener prostuduje.

Terminologie a principy popisování cervikálních stěrů.

  • Cytologický nález musí být přesný a výstižný, tak aby jeho obsah byl jasně srozumitelný odběrateli vzorku a všem zdravotnickým, technickým a administrativním profesionálům angažovaným ve screeningu cervikálního karcinomu. 
  • Terminologie   musí sdělovat odpovídající klinickou informaci zadavateli vyšetření. Obecně je přijímáno, že se toho docílí nejspíše , je-li zpráva psána volnou formou , protože zkratkovité nálezy jsou zdrojem možné misinterpretace. Z tohoto důvodu jsou numerické klasifikační systémy Papanicolaouova (1954) zapovídány.

 

    Zpráva má pět oddílů

    1. Má být uveden typ vzorku, např. cervikální stěr, endocervikální kartáček nebo LBC .
    2. Ohodnocení adekvátnosti (kvality) vzorku, tj. zda je dostatečný pro hodnocení.
    3. Zpráva má obsahovat stručné hodnocení cytologických nálezů v obecně užívaných a srozumitelných pojmech.
    4. V případě abnormálního cytologického nálezu by měl být předpovězen předpokládaný patologický nález cervixu.
    5. Pátou nepovinnou částí nálezu je návrh dalšího postupu.
  • Cytolog by měl při formulaci nálezu vzít v úvahu všechny klinické údaje o pacientce.
  • Všechny abnormální stěry musí být popsány patologem nebo kvalifikovaným cytopatologem s licencí pro gynekologickou cytologii.

 

 

 

Back
Next