Cervical Cytology
Pap test: principy odběru materiálu a přípravy preparátů. Organizace laboratoře, screening a hodnocení cervikálních stěrů.
The Pap Test
Collection of specimens
Guidelines on laboratory organisation, processing and screening
Terminology and reporting

 

Jak doktor  George Papanicolaou vyvinul Pap test

 

Pap test vytvořil doktor George Papanicolaou – americký anatom řeckého původu, který se zabýval výzkumem účinku ovariálních hormonů na epitelie ženského genitálního traktu. V roce 1926 popsal nádorové buňky ve  vaginálním sekretu žen s cervikálním karcinomem (Papanicolaou 1928). V roce  1944 publikoval svou  seminární práci  “Diagnóza děložního karcinomu z vaginálního stěru” (Papanicolaou & Traut 1943). Jeho pozorování byla brzy potvrzena jinými  (Ayre 1944, Meigs et al 1945První klinika pro screening cervikálního karcinomu byla otevřena v  Massachusetts v roce 1945.
Dr George Papanicolaou (1883-1962)

 

Úloha Pap testu jako metody detekce preinvazivních  a časně  invazivních karcinomů hrdla

  • Vyšetření stěru dle Papanicolaoua je užíváno celosvětově  ke screeningu preinvazivních  a časně  invazivních karcinomů hrdla .
  • Test zahrnuje odběr vzorku epiteliálních buněk cervikálního povrchu pomocí odběrového nástroje
  • Tyto buňky jsou přeneseny na podložní sklo a odeslány do cytologické laboratoře , kde jsou obarveny a připraveny k hodnocení
  • Základní mikroskopické hodnocení provádí cytotechnolog ( primární  screener),  který je školen, aby rozpoznal abnormální buňky mezi tisíci  normálních buněk v stěru.
  • Ženy s abnormálním stěrem jsou odeslány k dalšímu vyšetření a ošetření.
  • Detekce cervikálního karcinomu v preinvazivním stádiu uchránila mnoho životů.

 

 

Tento diagram ukazuje trendy v incidenci invazivního karcinomu hrdla v zemích Evropy v letech 1950-1990 a v poslední dekádě  (90. Letech). Incidence roste v zemích bez organizovaného screeningu (např.  Estonsko, Slovinsko) a klesá v zemích  s národními screeningovými programy.  (např. UK, Denmark)

Cíle Pap testu

  • Primárním úkolem  Pap testu je  prevence rozvoje  invazivního karcinomu cervixu  detekcí přednádorových lézí (Cervikálních Intraepitelových Neoplazií) děložního hrdla. Konzervativní ošetření přednádorových lézí lokální ablací abnormálního l epitelu je vysoce efektivní metodou, která signifikantně redukuje riziko invazivního cervikálního karcinomu.
  • Pap test je rovněž citlivým nástrojem pro detekci časných forem cervikálního karcinomu . Ženy s časným invazivním karcinomem hrdla (FIGO Stadium 1) si často nejsou onemocnění vědomy, karcinom je bezpříznakový. Diagnóza a ošetření časného stádia  invazivního karcinomu významně zlepšuje prognózu  (vyhlídky na dlouhodobé přežití) pacientky.
  • Z těchto důvodů je Pap test používán pro screening zdravých žen k vyhledávání přednádorových stavů  (CIN) a časného  invazivního karcinomu.

 

Jiné užití Pap testu

  • Ačkoli nejdůležitější úlohou  Pap testu jakožto nástroje pro screening žen s rizikem cervikálního karcinomu, může být rovněž využit pro diagnózu u žen s příznaky cervikálního karcinomu.
  • V tomto využití je však výsledky nutno interpretovat opatrně
  • Některé studie prokázaly , že  cervikální stěr může být negativní dokonce v přítomnosti pokročilého cervikálního karcinomu.  Důvodem je krev, zánět,  nekróze – mohou překrýt abnormální buňky.
  • Odběratelé materiálu musí být bdělí a využít I jiné metody – např. kolposkopii a biopsii v případě negativního PAP testu u pacientky s příznaky cervikálního karcinomu.
  • Pap test je často používán k následnému sledování žen, které byly ošetřeny s CIN nebo invazivním karcinomem.  Jde o citlivý nástroj detekce recidivy onemocnění.
  • Ve stěru lze identifikovat množství mikroorganizmů. Pap test však není primárně zacílen na vyhledávání mikroorganizmů.

 

 

Next