Chronická lymfocytární (Hashimotova) thyroiditis
Jde o autoimunní onemocnění, v němž je parenchym nahrazován organoidně upravenou lymfatickou tkání s germinálními centry, někdy s výraznou fibrózou v déle trvajících případech. U pacientů je prokazováno několik typů autoprotilátek, např. proti thyroidním mikrosomálním antigenům a TSH receptorů.
Žláza je zpravidla nebolestivá, zvětšená difúzně nebo s nodulární přestavbou. V počátku jsou pacienti buď eutyreoidní nebo hypertyreoidní, po déledobém průběhu v naprosté většině hypothyreoidní.
Cytologické diagnostické rysy
- Smíšená populacef lymfocytů
- Makrofágy s apoptotickými tělísky
- Lymfohistiocytární uzlíky
- Hürthleho buňky - onkocyty
Aspirát je zpravidla velmi buněčný, sestává převážně z lymfocytů (malých lymfocytů, centroblastů a centrocytů), které mohou být i intraepiteliálně, a plasmatické buňky. Lymfohistiocytoidní aggregáty, Přítomny jsou také makrofágy s apoptotickými tělísky. Dispersně jsou přítomny skupinky tyreocytů , někdy s degenerativními změnami a onkocytární přeměnou. Mají bohatou eozinofilní cytoplazmu a zvětšená jádra (onkocytární transformace). Přítomny jsou i obrovské vícejaderné buňky. Koloid zpravidla chybí, nebo je přítomen minimálně. Cytologická diagnóza je přímočará a vyžaduje potvrzení průkazem sérových protilátek.
Diferenciální diagnóza
- Non-Hodgkinův lymfom
- Nádor z Hürthleho buněk
U pacientů s Hashimotovou thyroiditis je zvýšen výskyt lymfomů. Zpravidla sestávají z uniformní populace atypických lymfoidních buněk. Nádory z Hürthleho buněk (onkocytární) je třeba odlišit od hyperplastických uzlů z Hürthleho buněk, které se vyskytují v Hashimotově thyroiditis; buňky v tumoru mají zpravidla prominentní jadérka a jsou méně kohezivní než v thyreoiditis.
|
|
|
A low power view of Hashimoto's thyroiditis. |
Histiocytes surrounded by lymphocytes. |
A follicle surrounded by a polymorphic lymphoid infiltration. |