Cytologia nie ginekologiczna
Cytologia układu oddechowego
Anatomia i histologia układu oddechowego
Wskazania do badania cytologicznego
Metody pobierania i przygotowania materiału
Terminologia rozpoznań
Komórki prawidłowe
Zanieczyszczenia materiału do badania i elementy inne niż komórki
Łagodne zmiany komórkowe
Zapalenie
Infekcje układu oddechowego
Zmiany łagodne
Zmiany przedrakowe w nabłonku oddechowym
Rak płuca i inne nowotwory złośliwe

BAC przez ścianę klatki piersiowej

Wskazaniem do BAC przez ścianę klatki piersiowej jest obecność guza płuca. Metoda ta oszczędza wielu chorym bardziej inwazyjnej, chirurgicznej diagnostyki. Wskazania do BAC obejmują również ocenę typu histologicznego oczywistych nowotworów złośliwych I przetrwałych infekcji płucnych. Najczęstszym powikłaniem jest odma opłucnowa. Wymaga ona drenażu u 105 chorych.

BAC wykonuje się pod kontrolą CT, USG lub RTG, igłą 18G lub 22G z wykorzystaniem różnego rodzaju uchwytów. Jedną z najczęściej używanych jest igła Chiba 22G; jeżeli więcej niż jedno nakłucie musi być wykonane trzeba dokonać powtórnej punkcji. Innym rozwiązaniem jest igła tak zbudowana, że w zewnętrznej grubszej igle, która służy jako prowadnica znajduje się cieńsza igła, za pomocą której wykonuje się kilka nakłuć. Patolpg powinien być obecny przy nakłuciu aby ocenić jakość pobranego materiału.

Przeciwwskazania:

  • brak zgody chorego
  • skaza krwotoczna
  • pneumonektomia drugostronna
  • zaawansowana niewydolność oddechowa
  • malformacje naczyniowe
  • echonococcus

Powikłania:

  • odma opłucnowa (zwykle związana z długością zabiegu)
  • krwotok
  • krwiak śródpłucny

Po wykonaniu rozmazów przepłukuje się igłę w roztworze soli fizjologicznej, utrwalaczu Saccomanno, 505 etanolu lub komercyjnie dostępnym utrwalaczu. Tak uzyskaną zawiesinę komórek można wykorzystać do badań bakteriologicznych, wykonać cytospiny, osady w technice fazy płynnej (cienkowarstwowe), bloczki parafinowe, analizę cytogenetyczną lub badanie w mikroskopii elektronowej. Utrwalone w formalinie i zatopione w parafinie mogą być wykorzystane do badań histochemicznych i immunohistochemicznych.

W transtorakalnej BAC mogą się znajdować komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego z naskórka, komórki międzybłonka, mięśnie szkieletowe, komórki tkanki łącznej, hepatocyty ( przy biopsji przez przeponę).

Transtorakalna BAC jest pewną metodą w diagnostyce wielu nowotworów płuc i często na jej podstawie można odróżnić drobnokomórkowego i nie drobnokomórkowego raka. Gdy nie można ustalić rozpoznania powtarza się BAC lub pobiera wycinek do badania histopatologicznego.

 
 
Back