Heveny sialoadenitis
A mirigy duzzadt és megnagyobbodott. Gennyes necrotikus anyagot aspirálunk, ebben csak kevés acinus és duktális sejt van jelen. Heveny lobsejtek ( szegmentált magvú leukocyták), histiocyták és plazmasejtek bőséggel láthatóak. Az acinus és duktális sejtek sérülékenyek, sok a csupasz sejtmag is. Heveny, gennyes parotitis gyakran életet veszélyeztető, egyéb betegség kisérője, igen kedvezőtlen prognosztikai jel (pl. mellkas műtétek után a végső kerongési elégtelenséget közvetlenül megelőzve)!
|
|
Acute sialoadenitis |
Idült sialoadenitis
Szennyes secretum, nyál hátterében az idült gyulladás sejtes elemei dominálnak. Az acinus sejtek általában rendkivüli mértékben sérülékenyek, cytoplasmájuk megnagyobbodott lehet. A háttérben található nagy számú csupasz sejtmag részben sérült acinus sejtekből származik. A myeoepiothelialis sejtek lemezekben jelennek meg, lymphoplasmasejtes háttér a jellemző. A duktális sejtek is proliferativ csoportokban láthatóak. Mivel a parotis számos kicsiny nyirokcsomót tartalmaz, amennyiben a kenetben csak lymphocyták és plasma sejtek láthatóak a hámsejtek említett morfologiai eltérései nélkül, a punctio valószinűleg mirigyen belüli nyirokcsomót ért és nem szól idült nyálmirigy gyulladás mellett!
|
|
Chronic sialoadenitis |
Chronicus sclerotizáló sialoadenitis (Küttner tumor)
Leggyakrabban a submandibuláris mirigyben, ritkábban a parotisban alakul ki. A nyálmirigy destruált hám sejt féleségei láthatóak szennyes nyál hátterében. Csaknem mindig laphám metaplazia is kiséri, ezért néha jól differenciált laphám rák képét utánozhatja!