A szájüreg exfoliativ citológiája
Fertőzés, igen sok kórokozó jelenléte gyulladásos jelek nélkül AIDS mellett szól: a felszines laphám sejtek kórokozókkal tarkított szennyes háttérben ( gombák, baktériumok, protozoonok, stb. ).A lobsejtek teljes hiánya ezen esetekben diagnosztikus fontosságú AIDS irányában!
Laphám rák: a szájnyálkahártya laphámrákja igen gyakori Melanéziában, Franciaországban, Nyugat Europában, növekvő gyakoriságú Magyarországon is. Vagy cytobrush kefével nyert kenetet vizsgálunk, vagy öblítőfolyadékból készitett folyadék alapú preparatumban keressük a sejteket. A laphámrák morfológiája teljesen megyezik azzal, amit a cervix citológia során már megismertünk. Ilyen irányu diagnosztika esetén legjobb a Papanicolaou festés.
Pemphigus vulgaris és különböző altipusai hólyagos elvátozásokat okoznak. Cytobrush kefe alkalmas arra, hogy a hólyagtartalomból mintát vegyünk. A citológia egyik “legősibb” diagnosztikus jelensége a Tzank sejt: nagy, akantolithikus sejtek, hatalmas halvány maggal, néha nagy méretű magvacskával. A sejt lekerekedett. A háttérben jellemző a heveny gyulladás.
A nyelv tapintható elváltozásai igen ritkán fordulnak elő. Aspirációs mintavételre alkalmasak. A laphám rák általában felszines, a nem epithelialis elváltozások ( melyek általában jóindulatúak) mélyen ülő daganatok.