Cervical Cytology
Mirigyhám léziók és a kóros kenettel rendelkezõ nõk kezelése
Biological relationship of adenocarcinoma and adenocarcinoma in situ (AIS)
Cytology of adenocarcinoma
Atypical glandular cells
Recommendations for management

 

Az invazív endocervicalis adenocarcinoma citológiai diagnózisa

  • Amíg a Pap teszt alkalmas a CIN és a cervicalis korai invazív laphámrák kimutatására, kevésbé alkalmas az adenocarcinoma kimutatására. A kimutatás esélye javítható, ha a mintavételkor az endocervicalis kefét rutinosan használva elérik az endocervicalis csatornát. A kefét mindig a spatulával együtt kell használni, hogy a mintába belekerüljön a transzformációs zóna.
  • Adenocarcinoma in situ (AIS) Nehéz különbséget tenni az in situ adenocarcinoma és a jól differenciált invazív adenocarcinoma között citológiai vizsgálat alapján. AIS-ban kóros és normál endocervicalis hám is található szoros összefüggésben ugyanabban a kenetben. A háttér általában tiszta.
  • Jól differenciált adenocarcinomában a mirigyhámsejtek lemezeket, csoportokat, vonulatokat és rozettákat képeznek. Az egyes sejtek egyértelmuen mirigyhám megjelenésuek és paliszád vagy lépesmézhez hasonló formációkba rendezõdnek, általában jól megõrzöttek.
  • A szokványo paliszád szerkezettel szemben ugyanakkor a magok különbözõ méretuek és alakúak. Ez legjobban a sejtcsoportokban figyelhetõ meg.
  • A lépesméz-szeru formációkban a sejtmagok zsúfoltak, egymásra vetülnek, mely hyperchromasias jelleget ad a sejtcsoportnak, bár az egyes sejtek chromatinja finoman granulált lehet. Osztódások és magvacskák láthatók.
  • A közepesen illetve kevéssé differenciált adenocarcinomákban a daganatok mirigyhám eredete kevésbé nyilvánvaló és a citológiai megjelenés nagyon különbözõ. A sejtek denz csoportokban helyezkednek el surun egymás mellett, ezért a vizsgálat csak a tumor szélérõl származó sejtek alapján vagy azon ritkán elõforduló sejtek alapján történhet, melyekrõl gyanítható a mirigyhám eredet. Különbözõ magméret, megnagyobbodott és többes magvacskák és osztódó alakok láthatók.
  • Háttér adenocarcinoma in situ és a korai stádiumú adenicarcinoma esetén általában tiszta. A legtöbb elõrehaladott tumornál a háttér tartalmazhat friss és régebbi vörösvértesteket, neutrophil granulocytákat és necrotikus sejttörmeléket (a jelenséget tumor diathesisnek nevezzük).
  • Kóros laphámsejtek a laphámsejtes és mirigyhám eredetu léziók együttes megjelenésekor láthatók.
Adenocarcinoma in situ

Jól differenciált invazív endocervikális adenocarcinoma.

Kevéssé differenciált invazív endocervikális adenocarcinoma.
 

 

Back
Next