Cervical Cytology
Mirigyhám léziók és a kóros kenettel rendelkezõ nõk kezelése
Biological relationship of adenocarcinoma and adenocarcinoma in situ (AIS)
Cytology of adenocarcinoma
Atypical glandular cells
Recommendations for management

 

A cervicalis adenocarcinoma és az adenocarcinoma in situ morfológiája és biológiai jellegzetességei

  • Az adenocarcinomák a méhnyak összes carcinomájának 5-10%-át teszik ki.
  • Számos szövettani típusa van: endocervicalis adenocarcinoma, endometrialis adenocarcinoma és a világossejtes carcinoma. Az endocervicalis típus a leggyakoribb és a legfelismerhetõbb a cervicalis kenetekben. Nem ritka ugyanakkor, hogy egynél több adenocarcinoma típus is jelen lehet egy tumorban.
  • A cervicalis adenocarcinoma és a laphámrák gyakori együttes elõfordulásának hátterében hasonló etiológia és patogenezis szerepel. HPV DNS található mindkettõben és mind a kettõ egyforma kockázati tényezõkkel függnek össze.
  • Az endocervicalis adenocarcinoma lehet polipoid vagy kifekélyesedõ. A daganat elágazó és sarjadó mirigyekbõl áll, a mirigyeket nyáktermelõ neoplasztikus sejtek bélelik, melyek hasonlítanak az endocervicalis csatornát bélelõ mirigyhámsejtekhez. Három adenocarcinoma fokozat ismert- jól differenciált, közepesen differenciált és kevéssé differenciált- aszerint, hogy a daganat morfológiája mennyire hasonlít az ép endocervix hámjára.
  • Endocervical adenocarcinoma in situ is considered to be the glandular counterpart of cervical intraepithelial neoplasia and a precursor of invasive adenocarcinoma.
  • Although the invasive and the in situ forms of endocervical adenocarcinoma can be recognised in histological section, a reliable distinction cannot be made from the appearance of the cells in the  cervical smear.

Az invazív endocervicalis adenocarcinoma citológiai diagnózisa

Adenocarcinoma in situ
Endocervicális adenokarcinoma (jól differenciált)
Endocervicális adenokarcinoma (jól differenciált)
Endocervicális adenokarcinoma (kevéssé differenciált)

 


Next