|
A mintavételezés
A mintákat három féle úton vehetjük le:
- Az ectocervixet módosított spatulával kaparjuk le (Ayre spatula vagy ennek változatai). Ez Európa szerte a legelterjedtebb módszer a konvencionális cervicalis kenetek vételére.
- Az endocervicalis kenethez endocervicalis kefét használunk.
- Sepruszeru eszközt haszmálunk, mely egyszerre veszi le az ecto- és endocervicalis mintákat. A konvencionális kenetek vételére ezt használhatjuk.A folyadék alapú cytologia (LBC) mintáinak levételére módosított eszközöket fejlesztettek ki.
A következõ lépések szükségesek a Pap teszt pontos kivitelezéséhez
- A feltáró eszközt/ lapocot a hüvelybe vezetjük és a méhnyakat látótérbe hozzuk. A méhszáj helyét meghatározzuk.
- A mintavételi eszközt a méhszáj alakjához és méretéhez képest választjuk ki és meghatározzuk a squamocolumnaris junctio helyét. Az Ayre spatula a már szült nõk cervicalis mintáihoz szükséges, post menopausában, amikor a squamocolumnaris junctio bekerül az endocervicalis csatornába szükség lehet spatula és kefe használatára.
- A spatuláról vagy a keférõl az anyagot azonnal a tárgylemezre kell kikenni, a lemezen fel kell tüntetni a beteg nevét és születési dátumát.
- A lemezre kikent mintát azonnal, még nedvesen fixálni kell (95%-os alkohollal) majd a fixált keneteket a citológiai laborba kell eljuttani együtt a citológiai vizsgálatkérõ lappal.
- A folyadék alapú cytologiai vizsgálatra (LBC) vett mintákat az adott rendszer utasításai alapján kell levenni. A mintavételt követõen a mintavételi eszköz végét letörve kell azt a transport folyadékba helyezni, majd gyujtõdényben elszállítani a laboratóriumba.
- A cervicalis mintavétel részletes leírását a 3. képzési egységben találhatja (Citológiai képzõ program: A Pap teszt menete)!
|
|
|
|
Mintavétel az endocervikális kefe használatával
|
Mintavétel. A spatula vége a cervix nyilásában van. |
Ayre és Aylesbury spatula |
|
|
A cervix kenet készítése. A fixálószert tartalmazó küvetta kéznél van, hogy a kenet kiszáradását megelõzzük. |
Mintavételi eszközök: endocervikális kefék, fa spatulák és speciális kefék. |
Fixation of Pap smears
Proper fixation is an essential step in the preparation of cervical smears. It ensures that the cells are well stained and clearly displayed for microscopic analysis and preserved for immediate and future review. Fixation can be achieved by complete immersion of the slide in one of alcohol fixatives listed below for 15-20 minutes after which the slide can be removed from the fixative and transported to the laboratory for staining. Alternatively,fixation can also be achieved by spray fixation. Spray fixative consist of an alcohol base and carbowax that provides a thin protective waxy coat over the slide. The carbowax must be removed by immersion in alcohol before staining
A satisfactory fixative has to meet several requirements.
1. It should penetrate the cell rapidly so that detailed cell morphology is maintained.
2. Cell shrinkage should be minimal and uniform so that morphological distortions do not occur .
3. It should allow permeability of dyes across the cell boundaries and appropriate for the staining method used
4. It should permit cell adhesion to the glass microscope slide
5. It should be bactericidal, non toxic and permanent..
The following fixatives are suitable for the fixation of cervical smears which are to be stained by the Papanicolaou method.
- 95% ethanol (for optimal fixation)
- 80% isopropanol
- 95% denatured alcohol (90 parts 95% ehanol, five parts absolute methanol and five parts absolute isopropanol)
- Reagent grade alcohol (absolute methanol, 80%isopropanol,90% acetone)
Fixation must be immediate . The smear must not be allowed to dry before fixation
|