Insular carcinoma
Egyes pajzsmirigy rákokban az atypia a jól differenciált és az anaplasztikus formában látott közé esik. Az ilyen kevéssé differenciált pajzsmirigy ráko kevesebb mint 5%-ban fordulnak elő. Egy megkülönböztethető formája ezen tumornak az inzuláris rák.
Citodiagnosztikai jelek
- sejtgazdagság
- általában egyedül álló sejtek
- csoportok, mikrofollikulusok lehetnek
- monomorph kerek sejtmag
Hisztológiailag az inzuláris rák sejtjei “fészkekben” ( insulákban, szigetekben) helyezkednek el, vagy sejtvonulatokban, mindezt stroma öleli körül. A citológiai kenetek sejtgazdagok, sok az izolált sejt és az összecsapzódott, egymásra vetült sejtek csoportja is. Kisebb mértékben néha nagy magvú pleiomorf populáció is megjelenik. A citoplazma kevéssé meghatározott, néha vakuolizált. Néha maghasadékok ( grooves ) és pseudo maginkluziók is láthaók. A kolloid kevés.
Amennyiben a mag jellegzetességek megjelennek, papilláris rák gyanuját kelthetik, de az egyedülálló sejtek dominanciája inzuláris rák gyanuját kelteti. A fokalis pleomorfizmus utalhatna anaplasztikus rákra, de orsóalakú és óriás sejtek nem fordulnak elő. A kép medulláris rákra is emlékeztethet, de a mikrofollikulusok és a kolloid utbaigazit. Insuláris rákban a thyreoglobulin pozitiv mig a calcitonin mindig negativ, igy az immuncitokémia is segit.
Összefoglalóan ezen daganat tipusban a pontositott diagnozist ritkán tudjuk felállitani citológia alapján; biztonsággal csak a szövettan ismeretében dönthetünk. Általában follikuláris neoplazma vagy metsztatikus rák téves diagnozisa születik.
|
|
A crowded group of epithelial cells with coarse chromatin and higher N/C ratio (MGG). |
The nuclei have irregular outlines and chromatin pattern (Pap). |