|
A THY klasszifikáció, amit a Royal College javasol:
- Thy1: Nem diagnosztikus inadekvát, technikai hiba, műtermék akadályozza az értékelést; a kenetekben 6 vagy több olyan sejtcsoport jelenléte a minimum, amelyekben egyenként több mint 10 jól értékelhető sejt van.
- Thy 2:: nem neooplasztikus (a kép göbös strumával vagy thyreoiditis-el egyeztethető)
Teendők: Két időben egymástól 3-6 hónappal elválasztott benignus eredmény szükséges ahhoz, hogy daganatot kizárjunk. Sebészi beavatkozást klinikai tényezőkön múlik ( klinikai daganat gyanu, olyan jelek megléte, amelyek lelki vagy fizikai dikomfort érzést okoznak, pl. légzési nehezitettség, kozmetikai okok. )).
- Thy3 (i): Minden follikuláris lézió..
Teendők: Lobektomia, teljes pajzsmirigy eltávolitás akkor, ha a szövettan rákot igazol..
Thy3 (ii): Az esetek igen kis százalékában inclusio jelenik meg. Leirásban megjelenik indokként.
Teendő: Személyes megbeszélés a citopatológus és a klinikus között.
- Thy4: Abnormális kenet, erősen gyanus malignitásra (gyanus, de nem egyértelműen utal papilláris, medulláris, anaplasztikus leziora vagy lymphomára )
Teendő: Sebészi beavatkozás indikált . További kezelés a szövettan függvénye: lymphoma, áttéti daganat vagy dedifferenciált és anaplasztikus rák további részletes kivizsgálást igényel..
- Thy5: Egyértelmű malignus diagnosis ( papillaris, medullaris vagy anaplastikus rák jelei, lymphoma vagy áttéti daganat egyértelmű jelei.
Teendő: Sebészi beaatkozás indikált a differenciált pajzsmirigy rák esetén, ezt a daganat mérete, klinikai stadiuma és egyéb rizikó tényezők mint pl. életkor vagy nem befolyásolhatják. Anaplasztikus rák, lymphoma és áttéti daganat esetén radiokemotherápia mérlegelendő.
|