Non-gynaecological Cytology
Respiratory tract cytology
Anatomy and histology of the respiratory tract
Indications of respiratory tract cytology
Cell sampling and preparation methods
Reporting terminology
Normal cells
Non-cellular elements and specimen contaminants
Benign cellular changes
Inflammation
Respiratory infections
Benign lesions
Preneoplastic changes of respiratory epithelium
Lung cancer and other malignant tumours

Bronchiální materiál

Významné zlepšení v odběru buněk z dolních cest dýchacích nastalo s objevem flexibilního bronchoskopu koncem 60. let. Komplikace bronchoskopie, které zahrnují laryngospasmus, bronchospasmus, poruchy srdeční vodivosti a sepsi, jsou velmi vzácné. Bronchoskopické metody jsou zejména vhodné pro diagnostiku centrálních lézá, z nichž lze přímo odebrat biopsii a kartáčkový stěr na cytologii.

Bronchiální aspirace a výplachy

Bronchiální sekrety mohou být aspirovány přímo z dolních cest bronchoskopem. Běžnější však je instilace 3-10 ml fyziologického roztoku a odsátí této tekutuiny, která je následně centrifugována. Koncentrovaný buněčný materiál je použit pro nátěry, preparáty v tenké vrtvě a cytobloky (užitečné zejména, pokud vznikne potřeba speciálních barvení).

Bronchiální kartáčkové stěry

Bronchoskopie vláknitou optikou dovoluje přímou vizualizaci a odběr vzorků z tracheobronchiálního stromu. Stěr kartáčkem je natřen na sklo.

Bronchioloalveolární laváž (BAL)

V BAL je bronchoskop zaklíněn do nevzdálenější dostupné lokalizace a dýchací cesty jsou vypláchnuty několika alikvoty sterilního fyziologického roztoku. První je representativnější pro větší dýchací cesty, další reprezentují alveolární kompartment.

BAL je velmi užitečná pro diagnózu oportunních infekcí u imunokompromitovaných pacientů, ale i pro diagnózu malignity (užitečná zejména u periferně lokalizovaných) a také pro vyšetření intersticiálních plicních nemocí, granulomatózních jako např. sarkoidóza, pneumonia z hypersensitivity, lékově navozené toxické poškození plic, asbestóza, plicní hemoragie.

Kapilární zaklínění

Plicní kapilární krevní vzorky získané ze zaklíněného katetru jsou užitečné v diagnostice poruch plicní mikrovaskulatury (např. karcinomatózní lymfangiopatie a embolizace plodové vodu nebo tuku). Krev je odebírána do heparinizované trubičky k zamezení srážení a buňky se koncentrují s použitím Ficollova gradientu. Megakaryocyty, normálně přítomné v plicních kapilárách potvrzují místo odběru a adekvátnost vzorku.

 

Back