Ženský pohlavní systém
Orgány ženského pohlavního systému jsou uloženy v malé pánvi a zahrnují vaječníky, vejcovody, děložní tělo a hrdlo a pochvu. Jsou vyobrazeny na schématu níže. Předozadní pohled ukazuje vztah jednotlivých částí ženského pohlavního systému. Pohled ze strany ukazuje vztah orgánů ženského pohlavního systému k močovému měchýři a rektu.
|
Diagram ženského reprodukčního ústrojí.... (Ross and Wilson: Anatomy and Physiology in health and illness; obr. 19.3) |
|
Laterální pohled na ženské reprodukční orgány k znázornění vztahů rekta a měchýře... (Ross and Wilson: Anatomy and Physiology in health and illness; obr. 19.4) |
Vaječníky
Vaječníky jsou párovým orgánem po obou stranách děložního těla v blízkosti postranní pánevní stěny. Vytvářejí vajíčka a u postpubertální ženy je cyklicky uvolňují. Jsou endokrinní žlázou – produkují estrogen a progesteron, které řídí vyzrávání folikulů a připravují dělohu na přijetí oplodněného vajíčka. Tvorba estrogenu a progesteronu je řízena gonadotrofními hormony, follikuly stimulujícím hormonem (FSH) a luteinizačním hormonem (LH) vytvářenými v podvěsku mozkovém. FSH a LH regulují produkci estrogenu a progesteronu zpětnovazebním mechanismem.
|
Souhrn vývojových stádií vajíčka a přidružených hormonů (Ross and Wilson: Anatomy and Physiology in health and illness; obr. 19.9) |
Vejcovody
Vejcovody jsou vazivově svalové trubice délky přibližně 10 cm, které přenášejí vajíčko z vaječníku do děložní dutiny. Jejich nálevkovitá ústí objímají vaječník a prstovitými výběžky (fimbriemi) usměrňují vajíčko do vejcovodu. Vajíčka jsou posouvána jemnými peristaltickými pohyby a funkcí řasinek vystýlajícího epitelu. Epitel vejcovodu je zřasený; poskytuje optimální prostředí pro oplození vajíčka.