Cervical cytology
Normal cell content of cervical smears, contaminants and artifacts. Adequacy and unsatisfactory smears
Normal Cell Content
Basic Smear Patterns
Smear adequacy: The unsatisfactory smear

 

Základní typ stěru

Typy  epiteliálních buněk v cervikálním stěru jsou ovlivněny:

  • Stupněm maturace cervikálního epitelu
  • Umístěním skvamokolumnární  junkce
  • Přítomností  metaplastických změn na cervixu
  • Stádiem menstruačního cyklu v době stěru
  • Rozlišujeme několik základních cytologických typů
V případě neoponované estrogenní stimulace cervikální epitel ztlušťuje; stěr odebraný v době ovulace bude obsahovat četné superficiální skvamózní buňky. V praxi však většina stěrů vykazuje intermediární úroveň maturace odrážející aktuální hladiny endogenních estrogenů a gestagenů a podávaných kontraceptiv.

 

Intermediární a  superficiální buňky

Poloha skvamokolumnární junkce je proměnlivá. Po menopauze ustupuje do  endocervikálního kanálu mimo dosah Ayreho spatuly. Proto stěry odebrané po menopauze zřídka obsahují endocervikální buňky.  Stěry z cervixu s ektropiem obsahují hojné endocervikální buňky. Nezralé  metaplastické buňky jsou zpravidla nalézány u žen v reprodukčním období, zřídka u starších žen.  

Nezralé metaplastické buňky a zralé skvamy

Stěry odebírané v průběhu menstruačního cyklu denně odrážejí vyzrávací změny cervikálního epitelu.  Stěry odebrané před nástupem menstruace obsahují intermediární a někdy i navikulární buňky. Endometrální buňky jsou přítomny v době menstruace a v průběhu prvních 10 dnů cyklu. V době menstruace by stěry neměly být odebírány s ohledem na překrytí dlaždicových buněk krví. Přítomnost endometrálních buněk mimo uvedené doby může mít patologický význam. Například u postmenopauzální ženy s dobře vyjádřenou estrogenní stimulací epitelu  indikuje jejich přítomnost možné patologické změny endometria pacientka by měla být v tom smyslu dále vyšetřena.

Menstruační nátěr s přítomností trsů endometriálních buněk a četné histiocyty

Cytologický obraz těhotenského stěru se vyznačuje intenzivním progesteronovým vlivem se shlukováním a svinováním  intermediárních buněk, které jsou přeplněny glykogenem a zaoblené ( tzv. navikulární buňky). Döderleinovy  bacily mohou navodit silnou cytolýzu, takže znemožní cytologickou interpretaci.  

Postnatální nátěr obsahující téměř výlučně parabazální buňky

Menopauza je sdružena se sníženou estrogenní aktivitou, která ovlivňuje cytologický obraz. To je zřejmé pouze při výrazné redukci estrogenů, kdy premenopauzální dlaždicový epitel je nahrazen tenkým epitelem postmenopauzálním. Ve stěrech jsou zpravidla parabazální buňky, jednotlivě nebo v plachtovitých formacích. Mohou být přítomna hojná holá jádra. Protože je stěr tenký, mohou buňky snadněji vyschnout, mají narušenou morfologii. Běžné jsou infekce.  Endocervikální buňky jsou obtížně dosažitelné . Doporučit lze cervikální kartáček. Ve stěru bývá denzní  bazofilní hlen.v diagnosticky obtížných situacích lze doporučit krátkodobou administraci estrogenů a opakování v průběhu 10 dnů, kdy by měla být patrna estrogenní proliferační reakce.

Atrophic smear from post menopausal woman. Note parabasal cells, polymorphs and mucus strands.
Back
Next