Cervical Cytology
A kenetek citológiai vizsgálata: Normál sejtek
Normal Cell Content
Basic Smear Patterns
Smear adequacy: The unsatisfactory smear

 

Alap kenet sémák

A cervicalis kenetben látható hámsejtek típusai meghatározottak az alábbi tényezõk által:

  • A cervicalis hám érési foka
  • A squamocolumnaris junctio helye
  • Metaplasztikus elváltozások jelenléte a cervixben
  • A menstruációs ciklus stádiuma, amikor a kenetet vették
  • Néhány alap citológiai sémát kell felismerniük

Az csupán, "kiegyensúlyozatlanul" ösztrogén hatása alatt álló cervix laphámja megvastagszik, így például a ciklus közepén levett kenetek számos szuperficiális sejtet tartalmaznak. A gyakorlatban, ennek ellenére a legtöbb kenet közép szintu érést mutat, valószínuleg az endogén gesztagénekre vagy exogén hormonalis gyógyszerekre, mint az oralis fogamzásgátlókra reagálva.

Intermedier és szuperficiális sejtek

A squamocolumnaris junctio helyzete változó. A menopausa után visszahúzódik az endocervicalis csatornába, beljebb annál, hogy az Ayre spatula elérje. így a menopausa után levett kenetek ritkán tartalmaznak endocervicalis sejteket. Fennálló ectropiumból vett kenetekben bõséges endocervicalis sejt figyelhetõ meg. Kislányoknál éretlen metaplasztikus sejtek találhatók a kenetben. Idõsebb nõkben ritkán látjuk õket.

éretlen metaplasztikus sejtek és érett laphám

A menstruációs ciklus teljes idõtartama során nap mint nap levett kenetek a cervicalis hám érésének változását tükrözik. A menstruáció elõtt közvetlenül levett kenetek intermedier sejteket és lehetséges, hogy néhány navicularis sejtet tartalmaznak. Endometrialis sejteket a kenetekben a menstruáció alatt vagy a ciklus elsõ 10 napja alatt találhatunk.Menstruáció alatt nem ajánlott kenetet venni, mert az erõs vérzés zavaróan befedi a laphámsejteket. A vér jelenléte bármilyen más idõpontban patológiás jelentõségu. Például post menopausában levõ betegtõl levett, ösztrogén hatást mutató, endometrialis sejteket tartalmazó kenet felveti az endometrium kóros állapotának lehetõségét, a beteg további kivizsgálásának szükségességét.

Menstruációs kenetben szeder szeru endometriális setcsoportok és számos hisztiocita

Terhességben a citológiai kenet jellegét az intenzív progesteron hatás alakítja ki: az intermedier sejtek csoportokban és összecsapzódva láthatók, melyek glikogenizáltak és ovalis alakúak (ezeket hívjuk navicularis sejteknek). A Döderlein baktériumok okozhatnak kifejezett citolízist, mely a kenet értékelését megnehezíti. A szülés után 6 héttel levett kenetek a keringõ hormonok hiányát tükrözik, atrophia jelei láthatók nagy, glikogenizált parabasalis jellegu sejtekkel.

Szülés után készült kenet parabasalis sejtekkel

A menopausa összefügg az ösztrogén termelés csökkenésével, mely megmutatkozik a kenetekben is. Ez csak akkor ismerhetõ fel, amikor az ösztrogén szint jelentõsen lecsökken és a premenopauzális többrétegu hám a menopausában elvékonyodik. A kenetekben gyakran kevés parabasalis sejt látható, melyek kicsi kerek sejtekként vagy sejtlepedõkben jelennek meg. Csupasz magok megfigyelhetõk. Mivel a kenet vékony, a sejtek hamar beszáradhatnak, mielõtt fixálnák õket, így a sejtmorfológia kevéssé megõrzött lehet. A fertõzés gyakori. Postmenopauzális kenetekben nehézséget okozhat az endocervicalis sejtek vizsgálata, mivel nem kerülhetnek rá a spatulára. A cervicalis kefével vett minta tanácsolható ebben az esetben. Suru, basophil nyák található ezekben a kenetekben. Amennyiben a diagnózis kétséges, a vizsgáló kérhet egy rövid ösztrogén kezelést a betegnél, majd 10 nap múlva ismételten levett kenetben alacsony proliferációra utaló jelek láthatók.

Atrófiás kenet post menopausában levõ nõtõl. Parabasalis sejtek, polymorphonuclearis granulocyták és nyákszálcsák
Back
Next