Cervical Cytology
Inflammatory changes, specific infections reaction, repair and iatrogenic changes.
Cause and effect of injury to cervix
Non specific inflammatory changes
Specific infections
chronic cervicitis and folicular cervicitis
Regeneration and repair
Clinical notes

 

Regenerace a reparace

  • Hojení ulcerovaného nebo erodovaného epitelu probíhá  proliferací bazálních buněk sousedního epitelu a šířením bazálních buněk z blízkých žlázek. Obnažená plocha se pokryje nezralou metaplazií, která následně vyzraje do zralého dlaždicového nebo cylindrického epitelu.
  • Regresivní zánětlivé změny a regenerativní změny sdružené s hojením jsou často patrny v tomtéž stěru.

 

Regeneratorní změny jsou charakterizovány plachtami cylindrických a nezralých metaplastických buněk s velkými jádry a nápadnými velkými jadérky nebo chromocentry odrážejícími živou mitotickou aktivitu.

 

Chronická cervicitis

Když přetrvává poranění, do zánětlivého ložiska migrují lymfocyty a plasmocyty a mísí se s polynukleáry ve stěru. V dlouho trvající cervicitis, např. v souvislosti s vaginálním pesarem při prolapsu u postmenopauzálních žen, epitel reaguje parakerat¸ozou a hyperkeratózou.  Tyto změny lze najít I ve stěru.

Chronická lymfocytární cervicitis je charakterizována směsí polynukleárů a lymfocytů v nátěru. Některé epitelie jsou vysoce eozinofilní – odpovídají hyperkeratóze.

Chronická lymfocytární cervicitis je charakterizována směsí polynukleárů a lymfocytů v nátěru. Některé epitelie jsou vysoce eozinofilní – odpovídají hyperkeratóze.

Folikulární cervicitis: tento stav se vyznačuje hojnými lymfatickými folikuly, které jsou někdy v cervixu vzhledem k disrupci krycího epitelu. Vyskytuje se v každém věku, nejčastější je ale u postmenopauzálních žen s fragilním atrofickým epitelem, který se při stěru snadno naruší. Nátěry obsahují pruhy lymfoidních buněk, zralých i nezralých lymfocytů v různém stadiu diferenciace. Přítomna jsou i apoptotická tělíska.

 

 

Back
Next