Non-gynaecological Cytology
Respiratory tract cytology
A légzőrendszer anatómiája és szövettana
A légzőrendszer citológiájának indikációi
A mintavételezés és kenetkészítés módszerei
A leletezés terminológiája
Normál sejtek
Nem sejtes elemek és kontaminációk
Benignus sejt elváltozások
Gyulladás
Fertőzések
Benignus léziók
A respiratoricus hám preneoplasztikus elváltozásai
A tüdőrák és más rosszindulatú tumorok

 

Transthoracalis vékonytű aspirátum

A transbronchialis FNA indikációja a pulmonalis nodulus jelenléte. Ez a módszer számos beteget megkímél a felesleges invazív sebészi beavatkozástól. A transbronchialis FNA indikációi közé tartozik még a nyilvánvalóan malignus daganatok osztályozása valamint a perzisztáló tüdő infekciók. A leggyakoribb szövődmény a légmell/pneumothorax, a betegek 10%-nál szükséges a becsövezés.

Az FNA kivitelezhető CT vagy UH vezérléssel vagy fluoroszkópiával. A tű méret tartománya 18-tól és 22-ig terjedhet és számos típusú tűeszköz választható. A leginkább használatos a 22G Chiba tű; amennyiben szükséges többször is megismételhető a szúrás. Egy másik választás a coaxiális tű, mely egy nagy kaliberű külső tűből és egy ebben vezetett kisebb kaliberű belső tűből áll; így a külső tű pozícionálható, a belső tűvel többször lehet aspirálni. A citopatológusnak jelen kell lennie az eljárásnál, hogy helyben ellenőrizze az anyag  megfelelőségét.

Kontraindikációk

  • a beteg visszautasítása
  • vérzészavar
  • ellenkező oldali tüdőműtét utáni állapot
  • légzési elégtelenség
  • érmalformációk
  • Echinococcosis

Szövődmények

  • pneumothorax
  • vérzés
  • intrapulmonalis haematomák

Közvetlenül a kenet készítése után a tűt átöblítik egy elektrolit oldattal,  Saccomanno fixálóval, 50% ethanollal vagy közönséges tartósító oldattal. Ez a sejt szuszpenzió alkalmas mikrobiológiai elemzése, cytopsinre, vékony rétegű preparátum készítéshez, filtrálásra, sejtblokk készítésre, cytogenetikai elemzésre vagy elektronmikroszkópiára. A formalinban fixált sejt blokkok nagyon jól felhasználhatók hisztokémiai és immunhisztokémiai reakciókhoz.

A transbronchialis FNA kontaminálódhat a bőr laphám sejtjeivel, mesothelialis sejtekkel, harántcsíkolt izommal, kötőszövettel, májsejtekkel ( a rekeszizom átszúrása esetén).

A transthoracalis FNA megbízható módja a legtöbb tüdő daganat diagnosztikájának és gyakran képes differenciálnia kissejtes és nem kissejtes tüdőrákok között. Az ismételt aspiráció vagy biopszia akkor ajánlott, amikor a specifikus diagnózis nem biztos.

 
 
Back