Non-gynaecological Cytology
Respiratory tract cytology
A légzőrendszer anatómiája és szövettana
A légzőrendszer citológiájának indikációi
A mintavételezés és kenetkészítés módszerei
A leletezés terminológiája
Normál sejtek
Nem sejtes elemek és kontaminációk
Benignus sejt elváltozások
Gyulladás
Fertőzések
Benignus léziók
A respiratoricus hám preneoplasztikus elváltozásai
A tüdőrák és más rosszindulatú tumorok

 

Bronchialis minta

Az 1960-as években a hajlékony bronchoszkópia alkalmazása nagy fejlődést tett lehetővé az alsó légutakból való sejtes mintavételezésben. A bronchoszkópia szövődményei, mint a gégegörcs, hörgőgörcs, szívritmus zavarok és szepszis, nagyon ritkák. A bronchoszkópiás módszer különösen a centrális léziók diagnosztikájában alkalmazható, ilyen a közvetlen biopszia és a kefecitológia vétele.

Hörgő aspiráció és mosás

A bronchialis szekrétum közvetlenül aspirálható a bronchoszkóppal az alsó légutakból. Bár a leggyakoribb módszer a bronchus átmosása 3-10 ml becsepegtetett sóoldattal és a folyadék aspirálása, majd centrifugálása. A koncentrált sejtes anyagból készíthetők kenetek, vékonyrétegű készítmények vagy sejt blokkok ( nagyon jól használható speciális festésekhez, amennyiben szükséges).

Hörgő kefe biopszia

A fiberopticus bronchoszkópia közvetlen megtekintést  és mintavételt biztosít a bronchus fából. A kefeminta alkalmazható endobronchialis léziónál és a sejtek üveglemezre kenhetők.

Bronchioloalveolaris lavage (BAL)-diagnosztikus hörgőmosás

Hörgőmosáskor a bronchoszkóp rögzül egy adott helyzetben és a disztális légutakat átmossák kis frakciókban steril fiziológiás sóoldattal. Az első, legreprezentatívabb nagyobb légutakból származó sejtes anyag, mely az alveolusok aktuális állapotát tükrözi.

A BAL nagyon alkalmas az immunszupprimált betegek opportunista fertőzéseinek diagnosztikájában, épp úgy, mint malignus folyamatok diagnosztikájában ( különösen segíthet, amikor perifériás helyzetű), intersticiális tüdőbetegségek diagnosztikájában, mint granulomatózus betegség, sarcoidosis, hypersensitiv  pneumonia, gyógyszer indukálta tüdőkárosodás, tüdővérzés.

Kapilláris nyomás

A pulmonaris kapilláris vér mintákhoz pozícionált katéterrel juthatunk, mely a tüdő microvasculatura betegségeinek diagnosztikájában használatos (mint a nyirokerekben terjedő carcinoma és magzatvíz- vagy zsírembolia). A levett vért alvadásgátlót tartalmazó csőbe veszik le, megelőzendő a kicsapódást, a sejtek koncentrálására a Ficolle-Hypaque gradienst használják. A pulmonaris kapillárisokban normálisan megakaryocyták vannak jelen, megerősítve, hogy jó helyről származik, így értékelhető a minta.

 

 

Back