Non-gynaecological Cytology
Respiratory tract cytology
A légzőrendszer anatómiája és szövettana
A légzőrendszer citológiájának indikációi
A mintavételezés és kenetkészítés módszerei
A leletezés terminológiája
Normál sejtek
Nem sejtes elemek és kontaminációk
Benignus sejt elváltozások
Gyulladás
Fertőzések
Benignus léziók
A respiratoricus hám preneoplasztikus elváltozásai
A tüdőrák és más rosszindulatú tumorok

 

Köpet

A köpet a tisztitó szerepet is játszó mucociliaris apparátusból származó sejtes és nem sejtes összetevők keverékéből áll. Könnyen nyerhető és alig vagy egyáltalán nem kellemetlen a beteg számára, de egyre kevésbé használatos a bronhoszkópia és a vékonytű aspiráció megjelenésével.

A malignitás diagnózisában a köpet citológia szenzitivitása a vizsgálati minták számával növelhető (egy mintából 40%, öt mintából 90%). A számos mintát több napon át gyűjtik. Kora reggel, mélyről felköhögött minta szükséges. A köpet mennyisége növelhető, ha a beteg porlasztott sóoldatot inhalál.

A specificitás nagyon magas, de a negatív eredmény nem garantálja a malignitás hiányát. A köpet citológia szenzitivitása függ a daganat lokalizációjától: a centrális tüdőrákok 75% és a perifériás rákok csupán 45%-a kerül diagnózisra. A legtöbb perifériás daganat esetében kevesebb diagnosztikus sejtet találunk a köpetben és nehezebb bronhoszkópiával sejteket nyerni. Megemlítendő, hogy a bronchus citológia általában megelőzi a köpet citológiát a perifériás léziók diagnosztikájában.

A postbronhoszkópiás köpet minta magasabb diagnosztikus értékű lehet, mint más respiratoricus citologiai minta és lehet csupán ez az egyetlen pozitív minta az ezt megelőző negatív köpet, bronchus mosó vagy kefecitológiai minták után.

A minta megfelelőségét az alveolaris makrophagok  jelenléte határozza meg. Amennyiben a minták csak a felső légutakból származó laphámsejteket tartalmaznak, nem tekinthetőek reprezentativnak.

A “fogd és kend” technikánál a friss köpetben szövetfragmentumokat és vért vizsgálunk. Ezekből az elemekből kenetet készítünk és 95%-os ethanolban fixáljuk. Amikor a közvetlen kenetkészités nem lehetséges, a beteg a felköhögött mintát 70%-os ethanol oldatba juttatja ( köpi), ezzel előfixálja. A módosított eljárás a Saccomanno módszer: a köpetet 50%-os ethanol és 2%-os carbowax (polyethylen glikol) oldatába gyűjtjük, majd a mintát keverőgéppel homogenizáljuk és centrifugálással koncentráljuk. Az eljárás során védőfelszerelést kell használni a léguti fertőzés kivédésére. Kenetet készíthetünk koncentrált sejtekből is. A köpet felhasználható még vékonyrétegű metodikában vagy paraffinos sejtblokk készíthető belőle.

Köpet minta nyerése és feldolgozása

 

Back